Ak sa spýtate dobrého dermatológa, ktorý krém zo svojej rannej kozmetickej rutiny určite nemôžete vynechať, väčšina z nich odpovie: krém s SPF faktorom (ľudovo SPFko)! Účinná každodenná ochrana našej pleti pred UV žiarením sa v posledných rokoch stala jedným z najdôležitejších prostriedkov v boji proti vzniku známok starnutia, ale aj čoraz častejšie sa vyskytujúcej rakoviny kože.

Komerčné krémy na opaľovanie sú síce objavom 20. storočia, ale vedeli ste, že prvé záznamy o slnečnej ochrane siahajú už do obdobia staroveku?
Ako ochranu pred opálením využívali v starovekom Egypte výťažky z jazmínu a ryže a v Grécku olivový olej. Samozrejme, že vtedy ešte nič netušili o ultrafialovom žiarení a jeho nebezpečných účinkoch na kožu. Chránili sa čisto z estetického hľadiska, pretože opálená pokožka kedysi symbolizovala chudobu.

Dnes už našťastie nie sme vystavení podobným predsudkom, práve naopak. Ak sa zodpovedne chránite pred slnečným žiarením a opálenie vám hrozí len v prípade, že vám klobúk s extra širokým okrajom odfúkne vietor niekde vysoko do korún stromov, považujú vás za bledú a chorú. Krásna opálená pokožka je však v skutočnosti prirodzená ochrana kože pred slnečným žiarením, ktorá spočíva v pigmentácii a hrubnutí pokožky.*

Typy ultrafialového žiarenia

UVA žiarenie je zodpovedné za predčasné starnutie kože. Preniká do hlbšej vrstvy kože – zamše, kde vyvoláva tvorbu nebezpečných voľných radikálov, ktoré napádajú DNA fibroblastov, vytvárajúce kolagén a elastín.
UVB žiarenie preniká len do hĺbky asi 0,1mm, teda „len“ na pokožku a spôsobuje jej začervenanie a spálenie. Opakované spálenia však spôsobujú hyperpigmentácie a taktiež poškodzujú DNA buniek, čo môže mať za následok rakovinu kože.*

Menej je niekedy viac…

Už ako dieťa ste možno počuli o tom, že pobyt na slnku je potrebný pre tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, zubov a svalov. Pozitívne účinky UV žiarenia sa však preceňujú, keďže dospelému človeku stačí pre tvorbu dostatočného množstva vitamínu D v koži 10- až 30-minútový pobyt na slnku.*

Ako spojiť príjemné s užitočným?

Najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť škodlivým účinkom slnečného žiarenia je vždy, ale naozaj vždy používať krém so širokospektrálnou ochranou. Myslíme to vážne: v lete, v zime, vonku aj vo vnútri, ochranný krém používajte jednoducho stále… UVA žiarenie totiž preniká aj cez oblaky a sklá okien! Vytvorte si z nanášania produktu s SPF zvyk. Tak ako si každé ráno umývate zuby, tak si naneste krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu (SPFko).

Na trhu je v ponuke množstvo krémov so slnečnou ochranou, ale ktorý si vybrať? No predsa ten, ktorý vyhovuje vašej pokožke. Krém, ktorý ju nezaťažuje, nedráždi, rýchlo sa vstrebáva do pokožky, neupcháva póry, nezanecháva mastný film a je vhodný aj ako podkladová báza pod make-up…

Dlhotrvácna hydratácia OBAGI HydraFactor krém
Prekoná vaše najnáročnejšie očakávania

Vyskúšajte našu NOVINKU od americkej medicínskej značky OBAGI so širokospektrálnou slnečnou ochranou HydraFactor SPF 30. Zlepšuje kvalitu pleti, dokonale hydratuje a udržiava pokožku jemnú a pružnú. Taktiež je ideálny ako preventívna anti-aging starostlivosť o pokožku s prvými prejavmi starnutia. Klinicky vyvinuté zloženie účinných látok predstavuje ideálnu kombináciu intenzívnej hydratácie, širokospektrálnu a antioxidačnú ochranu pred negatívnymi vplyvmi prostredia na pokožku.

Ktoré sú to:

  • Slnečné filtre (Avobenzone 1%, Octinoxate 7.5%, Octisalate 5%, Oxybenzone 5%): širokospektrálna ochrana pokožky pred UVA a UVB žiarením, ktoré spôsobuje poškodenie a predčasné starnutie pokožky.
  • Hydromanil: intenzívna hydratácia 2 v 1 – väčšie molekuly tejto účinnej zložky ostávajú na povrchu pokožky a zabraňujú transepidermálnej strate vody (TeWL), zatiaľ čo menšie molekuly postupne prenikajú hlbšie do pokožky a dodávajú jej dlhodobú hĺbkovú hydratáciu.
  • Eperuline (extrakt z kôry stromu Eperua Falcata): upokojuje pleť a posilňuje kožnú bariéru, prispieva k zlepšeniu elasticity, pevnosti a tónu pleti.
  • Koenzým Q10 a Resveratrol: antioxidanty, ktoré chránia pokožku pred voľnými radikálmi.
  • Glycerín: má výrazný zvlhčujúci účinok.
  • Kyselina hyalurónová: udržiava pokožku pružnú a hydratovanú.
  • Vitamín E: antioxidant, ktorý chráni bunky pokožky pred poškodením a má hydratačné účinky.

Vďaka neparfumovanému zloženiu bez parabénov nedráždi a je vhodný pre všetky typy pleti!

* Zdroj: Jarmila Hojerová a Eva Boskovičová (2015), Ako si vybrať kozmetiku, KOZMETIKA. ZDRAVIE. KRÁSA, Strany 227-239

Prečítajte si ďalšie články

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

Pery sú od nepamäti symbolom zmyselnosti a príťažlivosti, ktorý púta pozornosť (nielen) opačného pohlavia. Vďaka nim sa môžeme vyjadriť formou úsmevu, bozku, či slova. Malé, veľké, úzke, plné, jemné, či zmyselné - názor na ideálne pery sa líši v závislosti od doby, krajiny, tradícií, vplyvu médií a od osobného vkusu. Na jednom sa však zhodneme všetci, krásne pery by mali byť predovšetkým vyživené a zdravé.

Počuli ste už o URBAN AGINGu? Tipy, ako pleť ochránite pred škodlivými vplyvmi

Počuli ste už o URBAN AGINGu? Tipy, ako pleť ochránite pred škodlivými vplyvmi

Pravdepodobne ste si to všimli aj vy. Večer pri čistení pleti sa na vatovom tampóne objavia tmavé nečistoty, aj keď ste v ten deň nepoužili make-up. Odkiaľ sa mohli vziať? Sú to, okrem iného, usadeniny zo vzduchu, smog a jemné čiastočky prachu, ktoré sú všadeprítomné v mestskom prostredí... Áno, aj keď nežijeme v Pekingu, New Yorku alebo Londýne!