Prečo by ste mali venovať pozornosť nielen správnej kozmetickej starostlivosti, ale aj mikroorganizmom na vašej pleti? Vyspovedali sme uznávanú dermatologičku, MUDr. Luciu Drahovskú z kliniky LD Derma. S pani doktorkou sme sa rozprávali, ako dosiahnuť a udržať si zdravú pleť a akú úlohu v kozmetickej rutine zohráva starostlivosť o kožný bióm. Okrem toho sme sa spýtali aj na overené tipy pre zdravú pokožku a vyvrátili niektoré mýty v starostlivosti o pleť.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robíme v každodennej starostlivosti o pleť?

Najčastejšími chybami sú zanedbávanie ochrany pred UV žiarením, agresívne čistenie pleti, používanie nevhodných alebo príliš veľkého množstva produktov a ich nesprávne vrstvenie. Mnohí ľudia tiež menia produkty príliš často, čo môže pleť zbytočne podráždiť.

Je pravda, že intenzívne čistenie pleti je kľúčom k zdravšej pokožke, alebo môže byť nadmerné čistenie skôr na škodu?

Ako som už spomenula, nadmerné čistenie môže byť skôr na škodu, najmä ak často používame produkty s antibakteriálnymi zložkami. Môže negatívne ovplyvniť kožný mikrobióm, vysušovať pleť a podporovať zápal. Kľúčom je šetrné, no dôsledné čistenie s ohľadom na typ pokožky a náš kožný mikrobióm. Nie je totiž možné zbaviť sa len patogénnych baktérií – zbavujeme sa aj tých, ktoré sú pre zdravie pleti potrebné.

„A práve vyváženosť kožného mikrobiómu a to, aby sa na našej koži nachádzali najmä prospešné a dobré baktérie, je pre zdravie a vzhľad pokožky veľmi dôležité.“ MUDr. Lucia Drahovská

Čo je to vlastne kožný mikrobióm a akú úlohu zohráva v zdraví našej pleti?

Jednoducho povedané, sú to všetky mikroorganizmy (baktérie, vírusy, huby a prvoky), ktoré žijú na našej koži aj v nej. Častokrát sa hovorí o črevnom mikrobióme, ale mikrobióm – teda milióny baktérií – máme aj na našej koži. A práve vyváženosť kožného mikrobiómu a to, aby sa na našej koži nachádzali najmä prospešné a dobré baktérie, je pre zdravie a vzhľad pokožky veľmi dôležité.

Ak je naša koža osídlená tými dobrými, teda prospešnými baktériami, môžu byť títo naši spolunažívatelia našimi najlepšími priateľmi, keďže neustále produkujú pre pleť prospešné látky ako antioxidanty, mastné kyseliny, proteíny atď. Ak je však mikrobióm narušený a začnú v ňom prevládať škodlivé (patogénne) mikrorganizmy, ktoré neustále medzi sebou bojujú, stane sa presný opak. Z najlepšieho priateľa sa stane nepriateľ, pretože tie škodlivé baktérie, naopak, produkujú látky, ktoré podporujú zápal.

Kožný mikrobióm tvoria mikroorganizmy ako baktérie, vírusy, huby a prvoky žijúce na našej koži a v nej.

Ako veľmi je genetika dôležitá pri starostlivosti o pleť? Môžeme vôbec ovplyvniť niektoré problémy, ktoré sú geneticky dané?

Genetika hrá významnú rolu – ovplyvňuje typ pleti, zloženie kožného mikrobiómu, sklon k akné, pigmentáciám či predčasnému starnutiu. No prostredníctvom správnej starostlivosti, ktorá berie ohľad aj na milióny mikroorganizmov, ktoré sú súčasťou našej kože, ochrany pred UV žiarením, výživy a životného štýlu môžeme veľa z týchto predispozícií výrazne zmierniť.

Čo všetko môže spôsobiť narušenie kožného mikrobiómu?

Okrem faktorov ako sú genetika či vek (čím sme starší, tým je náš kožný mikrobióm nestabilnejší) je to najmä moderný spôsob života. Znečistené ovzdušie, každodenné používanie make-upu, nadmerné používanie kozmetiky, nadmerná exfoliácia (odstraňovanie odumretých kožných buniek), rôzne agresívnejšie estetické procedúry… Veľkú úlohu hrá aj náš životný štýl a, napríklad, aj nezdravá strava, ktorá môže kožný mikrobióm tiež narúšať. Črevný a kožný mikrobióm sú totiž prepojené. Dôležitý je komplexný prístup k starostlivosti – nielen zvonka, ale aj zvnútra. 

Čo by ste odporučili mladším generáciám, aby si udržali zdravú a mladistvú pokožku aj v budúcnosti?

Základ je začať včas s prevenciou – jemné čistenie, hydratácia a každodenné používanie SPF. Taktiež je dôležité vyhýbať sa fajčeniu, chronickému stresu a dbať na dostatok spánku a pestrú stravu. Nie je potrebné mať komplikované pleťové rutiny a experimentovať s obrovským množstvom produktov, pretože práve týmto spôsobom si dokáže mladšia generácia narušiť svoj kožný mikrobióm, dôsledkom čoho môže byť pleť podráždená, citlivá, hojenie akné prebieha pomalšie a môžu sa vyskytnúť aj ďalšie zápalové kožné ochorenia. 

Aký máte názor na minimalistickú rutinu v starostlivosti o pleť – napríklad používanie iba niekoľkých základných produktov?

Minimalistická rutina je často veľmi účinná – menej je niekedy viac. Ak produkty plnia svoju funkciu a sú vhodné pre typ a potreby pokožky, netreba ich zbytočne kombinovať.

Ako sa o kožný bióm vhodne starať?  

Je vhodné používať produkty, ktoré prirodzene rešpektujú kožný mikrobióm a pomáhajú udržovať a chrániť jeho rovnováhu – to je totiž základ pre zdravú pleť. Ja odporúčam prelomovú novinku – probiotickú líniu starostlivosti o kožný bióm BIOJUVE, ktorá využíva patentovaný kmeň “dobrých” baktérií – C. acnes defendens.

Patentovaný živý kmeň baktérií C. acnes defendens – technológia Xycrobe™

Práve tento typ baktérií prirodzene produkuje a pleti dodáva účinné látky ako sú proteíny, polypeptidy, antioxidanty, mastné kyseliny a ďalšie. Namiesto potláčania „problémov“ pracuje s prirodzenou mikroflórou kože a obnovuje jej rovnováhu. 

Aké výsledky môžu klienti očakávať pri pravidelnom používaní BIOJUVE. Existujú konkrétne štúdie alebo príklady úspešného použitia?

Je preukázané klinickou štúdiou, že BIOJUVE™ zlepšuje vzhľad textúry a tónu pleti, jemných línií a vrások, kruhov a opuchov pod očami a zmierňuje začervenanie a fotopoškodenie pleti. 

Ale aj používanie produktov BIOJUVE medzi mojimi klientmi prinieslo skvelé výsledky. Vidím výrazné zlepšenia pri problémoch ako akné a zápalové prejavy na pokožke. Vďaka upokojeniu nadmernej aktivity mazových žliaz sa pleť stáva čistejšou a zdravšou. Úžasné výsledky pozorujem aj pri liečbe začervenanej pleti so sklonom k rozšíreným cievkam (rosacea). Zápal sa postupne sťahuje, pokožka sa spevňuje a stáva sa odolnejšou voči vonkajším vplyvom ako sú teplo či chlad. 

Mnohé klientky, ktoré dlhodobo bojovali s ekzémami a extrémne suchou pokožkou, mi hovoria: „Už som vyskúšala všetko, ale nič nepomáhalo.“

Vďaka probiotikám sa však v pleti prirodzene aktivuje kyselina hyalurónová, čo vedie k intenzívnej hydratácii – nielen na povrchu, ale aj v hlbších vrstvách pokožky. Jednu klientku som napríklad sprevádzala počas náročnej regenerácie po páde z koňa, pri ktorom utrpela jazvy na tvári. Spojili sme laserové ošetrenie s aplikáciou probiotík BIOJUVE™ – keďže štúdie potvrdzujú ich schopnosť podporiť rýchlu obnovu pokožky. Výsledky boli úžasné: už po dvoch mesiacoch používania sa jej pleť výrazne zlepšila!

Ako by ste porovnali starostlivosť o pleť, ktorá rešpektuje kožný mikrobióm, s tradičnou kozmetickou rutinou?

V rámci kozmetickej starostlivosti o kožný bióm  sa nezameriavame len na dodávanie účinných látok ako vitamín C, kyselina hyalurónová alebo retinol ráno a večer, ale najmä na podporu zdravého kožného mikrobiómu a jeho obývanie prospešnými baktériami.

Tieto baktérie totiž dokážu tieto prospešné látky produkovať nepretržite, teda naša pleť má následne neustály prísun antioxidantov, proteínov, mastných kyselín a ďalších. Keďže baktérie neosídľujú len povrch kože, ale prebývajú aj v jej hĺbke (vo vlasových folikulách), majú tak priamy prístup ku kožným bunkám. Starostlivosť zameraná na kožný bióm teda pôsobí hlbšie ako tradičná kozmetická starostlivosť. BIOJUVE™ optimalizuje zdravie a vitalitu pleti nielen na povrchu, ale i hlboko pod ním, nepretržite: 24 hodín, 7 dní v týždni.

Prelomová línia starostlivosti o kožný bióm BIOJUVE™


Čím Vás najviac zaujala línia produktov BIOJUVE?

Ako dermatologička, ktorá dlhé roky pracuje s pacientmi trpiacimi rôznymi kožnými ochoreniami, som dlho hľadala niečo také, ako je BIOJUVE. 

Zaujalo ma predovšetkým to, že BIOJUVE™ sa opiera o najnovšie vedecké poznatky o význame kožného mikrobiómu. Dnes už vieme, že mnohé kožné problémy – akné, rosacea, atopický ekzém či seboroické ochorenia – úzko súvisia s narušenou rovnováhou mikroorganizmov na pokožke.

Práve BIOJUVE™ vďaka živým probiotickým kultúram cielene podporuje obnovu prirodzenej mikrobiálnej rovnováhy priamo na koži. Roky v rámci liečby nasadzujem pacientom vnútorné probiotiká a som nesmierne rada, že vďaka BIOJUVE máme konečne možnosť účinne a kvalitne aplikovať probiotickú starostlivosť priamo na pokožku. To je pre mňa ako lekára veľký krok vpred. 

Často počúvam od klientov: „Všetko robím – krémujem sa, aplikujem séra, injektovali sme aj kyselinu hyalurónovú, začala som viac piť vodu, … ale stále som suchá.“

Vysvetľujem im, že problém nie je len v hydratácii zvonku. Ak nie je v poriadku mikrobiálne prostredie pokožky, voda z nej veľmi rýchlo uniká, alebo sa do buniek ani nedostane. A práve v tomto prípade zohráva BIOJUVE kľúčovú úlohu – podporuje prirodzenú regeneráciu a obnovu kožného mikrobiómu a tým aj schopnosť pokožky udržať si hydratáciu zvnútra. 

Prečítajte si ďalšie články

Starostlivosť o kožný bióm: Iba ďalší trend alebo skutočný základ zdravej pleti?
20.04.2025 BIOJUVE

Starostlivosť o kožný bióm: Iba ďalší trend alebo skutočný základ zdravej pleti?

Koža je naším najväčším orgánom a funguje ako ochranná bariéra proti vonkajším vplyvom. Nejde však len o mechanickú bariéru, jej súčasťou je aj komplexný ekosystém, ktorý je neustále ovplyvňovaný rôznymi faktormi – od vonkajšieho prostredia až po zdravie nášho tela. Tento ekosystém, nazývaný kožný bióm alebo mikrobióm kože, je nevyhnutný pre udržanie rovnováhy a zdravia kože.