Zväčšenie poprsia silikónovými implantátmi nie je v dnešnej dobe žiadnou raritou, ale skôr rutinným estetickým zákrokom. Ak patríte k ženám, ktoré v súčasnosti zvažujú podstúpiť chirurgické zväčšenie poprsia so silikónovými implantátmi, dnešný článok vás určite poteší. Zamerali sme sa v ňom totiž na otázky, na ktoré tak ľahko nenájdete odpovede.

Kým sa silikónový implantát dostane do ľudského tela, prejde naozaj dlhú cestu. Tá je okrem náročného procesu výroby v špeciálnych sterilných priestoroch, tvorená aj množstvom testov, ktoré zabezpečujú najvyššiu kvalitu a nezávadnosť implantátu. Ak dôjde čo len v jednom kroku výroby k nesplneniu náročných kvalitatívnych podmienok, implantát musí byť automaticky vyradený z výrobného procesu. Len pre zaujímavosť, k tým najdôležitejším skúšobným testom kvality patria: test pevnosti a vodotesnosti obalu, test správnej hrúbky obalu, test silikónového gélu, ktorým je implantát naplnený. Veľmi dôležitý je tiež test schopnosti natiahnutia silikónového obalu, ktorý sa podľa noriem EÚ musí dať natiahnuť až o 450%. Finálnu kontrolu má potom v rukách ešte aj plastický chirurg, ktorý silikónový implantát na operačnej sále skontroluje vizuálne i stlačením. V prípade akýchkoľvek pochybností použije rezervný implantát – ten by mal mať každý plastický chirurg pripravený pred začiatkom operácie.

 

1. Zlepšia implantáty môj sexuálny život?

Je to možné. Jedna menšia štúdia realizovaná na 45 ženách potvrdila, že upravené prsia skutočne dokážu okoreniť sexuálny život. Odborníci sa prikláňajú k teórii, že spokojnosť žien so svojimi prsiami zvyšuje ich sebavedomie, čo sa prejaví aj v správaní sa počas intímnych chvíľ.

 

2. Priberiem po operácii na váhe a koľko implantáty vlastne vážia?

Áno, ale iba minimálne. Veľkosť implantátu, napríklad 300 ml, sa rovná približne váhe 0,3 kg. Po operácii teda budete o 0,6 kg ťažšia. Samozrejme, s väčšou veľkosťou implantátov bude rásť i číslica na váhe. Najväčšia veľkosť, aká sa zvykne na Slovensku používať, je do 800 ml, čo znamená zvýšenie váhy o 1,6 kg. Pri výbere veľkosti myslite aj na svoju chrbticu, pretože váhový prírastok bude koncentrovaný na hrudi a ponesie ho najmä vaša chrbtica.

3. Čím vlastne môžu byť prsníkové implantáty plnené?

Implantáty môžu byť plnené buď fyziologickým soľným roztokom alebo medicínskym silikónovým gélom. V USA sa ešte vo veľkej miere používajú implantáty plnené soľným roztokom, ktorý má konzistenciu podobnú vode, v Európe zas plastickí chirurgovia preferujú implantáty plnené silikónovým gélom, keďže sú na dotyk prirodzenejšie.

 

4. Budem cítiť, ak mi implantát v tele praskne?

Prsníkové implantáty prešli od svojho vzniku naozaj dlhou cestou a vylepšeniami. Aj keď je riziko prasknutia implantátu dnes oveľa nižšie ako v minulosti, je to stále jedna z možných komplikácií po augmentácií prsníkov.
Pokiaľ je implantát plnený soľným roztokom, jeho prasknutie zistíte ihneď. Soľný roztok totiž okamžite vytečie do tela (pre ľudské telo je však neškodný ako infúzia) a prsník spľasne. K inej situácii dochádza s implantátmi plnenými silikónovým gélom. Dnes sú silikónové implantáty plnené vysoko kohezívnym gélom, čo znamená, že aj po porušení obalu si naďalej držia svoj tvar. V takomto prípade môže váš implantát prasknúť, no vy o tom nemusíte vedieť. Práve preto nezanedbávajte pravidelné kontroly u vášho plastického chirurga a taktiež mamografické alebo sonografické vyšetrenia.

5. Budem mať svoje implantáty do konca života?

Pravdepodobne nie. Vaše implantáty sa stávajú vašou súčasťou a každý deň sa prispôsobujú vášmu životnému štýlu. Cvičenie, spánok na bruchu, sexuálna aktivita, rôzne nárazy, to všetko musia vaše implantáty dennodenne vydržať. Pochopiteľne dôležitú úlohu zohráva aj váš vek. Ak sa rozhodnete pre augmentáciu ako 20 ročná, je pravdepodobné, že počas vášho života podstúpite ešte jednu operáciu. Poškodený implantát ale býva veľmi zriedkavým dôvodom na výmenu. Najčastejšou príčinou, prečo si pod nôž líhame opakovane, je túžba po zmene veľkosti, pozdvihnutie poprsia, ktoré začalo vekom klesať či zmena tvaru poprsia po tehotenstve. Ďalším dôvodom pre výmenu je aj riziko vzniku takzvanej kapsulárnej kontraktúry. Vtedy sa kapsula (obal) okolo implantátu, ktoré si vaše telo vytvorilo, začne sťahovať. Výsledkom býva bolesť, stvrdnutie a zmena tvaru prsníka. Je dobré informovať sa na záručné podmienky implantátov, ktoré vám plastický chirurg odporúča. Ideálna je doživotná záruka v prípade kapsulárnej kontraktúry i ruptúry (prasknutia) implantátu.

 

6. Môžem s implantátmi kojiť?

Mnoho žien si myslí, že voperané prsníkové implantáty majú negatívny vplyv na dojčenie, no ide len o mýtus. Implantáty nemajú vplyv na dojčenie a ani žiadnym spôsobom neovplyvňujú kvalitu mlieka. V súvislosti s dojčením ženy zvykne zaujímať odporúčaný interval medzi ukončením dojčenia a plastickou operáciou poprsia. Odborníci odporúčajú objednať sa na konzultáciu minimálne šesť mesiacov po skončení dojčenia.

 

7. Sú všetky implantáty rovnaké?

Implantáty sa medzi sebou líšia, a to nielen veľkosťou a tvarom, ale tiež profilom, gélom či povrchom. Preto je možné vybrať takmer pre každú ženu idéalny implantát, ktorý bude vyhovovať jej telesným proporciám i samotným predstavám o zväčšení. Existujú dva hlavné tvary implantátov: okrúhly a anatomicky tvarovaný (slzičkový). O vhodnom tvare pre vás sa určite poraďte s plastickým chirurgom. Vo všeobecnosti platí, že s anatomickými implantátmi možno dosiahnuť prirodzenejší výsledok a jemné pozdvihnutie poprsia (po tomto type implantátu chirurgovia radi siahajú, keď žena svoje dieťa dojčila). S okrúhlymi implantátmi je možné dosiahnuť oblejšie krivky v hornej časti dekoltu a rovnako veľmi prirodzený výsledok.

Veľa žien zvykne zmiasť pojem Profil implantátu. Jedná sa konkrétne o projekciu implantátu a určuje, o koľko sa prsia zväčšia smerom dopredu.

Profil/Projekcia prsníkového implantátu

Takisto existuje viacero rôznych typov silikónových gélov, ktorými sú implantáty plnené. Vďaka použitému silikónovému gélu môžu byť implantáty pevnejšie alebo mäkšie na dotyk.

Povrch implantátu môže byť hladký alebo texturovaný. Texturovaný povrch má najväčší význam najmä pri anatomických implantátoch, keďže vďaka nemu implantát lepšie priľne k okolitému tkanivu. To je obzvlášť dôležité, keďže pre dosiahnutie skvelého výsledku musia byť implantáty dokonale prirastené a neotáčať sa.

 

Prečítajte si ďalšie články