Pripravili sme pre vás zoznam odpovedí na otázky, ktoré si po operácii prsníkov kladiete najčastejšie. Doplnili sme ich aj o vyjadrenia odborníka z oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Hederu.

Návrat do práce a k ostatným povinnostiam by mal byť pozvoľný. Doprajte si čas na oddych a zotavenie, ak je to možné, aspoň 7 až 10 dní. MUDr. Hedera uvádza: “Pri augmentácii trvá práceneschopnosť jeden týždeň. Pri fyzicky namáhavejších povolaniach sú to 2 týždne.

Ak máte možnosť práce z domu, využite ju. Ak vykonávate manuálny typ práce, v ktorej zdvíhate ťažšie predmety alebo sa naťahujete, je potrebné sa týmto úkonom vyhnúť počas 6 týždňov po operácii. To isté platí aj pre zdvíhanie detí v rovnakom časovom intervale.

Kedy smiem šoférovať?

Hoci patrí šoférovanie ku každodenným bežným činnostiam, aj pri tejto aktivite napíname prsné svaly. V závislosti od vášho zdravotného stavu vám odporúčame začať šoférovať po 4 až 6 týždňoch po zákroku.

Smiem pár dní po operácii letieť lietadlom?

Ak plánujete po zákroku letieť lietadlom, mali by ste brať do úvahy fakt, že absolvovať takúto cestu sa odporúča až po 10 dňoch po operácii alebo najskôr po prvej pooperačnej kontrole.

Kedy smiem spať na bruchu?

Na bok alebo brucho si môžete ľahnúť približne 6 týždňov po operácii.

Kedy smiem začať cvičiť?

Už po 4 týždňoch môžete začať bicyklovať na stacionárnom bicykli. Beh, skupinové cvičenia, posilňovanie a iné môžete vykonávať po 6 týždňoch od zákroku. MUDr. Hedera k téme aktívneho pohybu dodáva: “Je možná turistika po ľahkom teréne. S aktívnym cvičením začne klientka po 6 týždňoch s postupným zvyšovaním zaťaženia. K tým najnáročnejším cvikom ako plné kliky, zhyby alebo plávanie by sa mala klientka dopracovať tak 3 mesiace od zákroku.

ženy vo fitness centre na bežiacom páse

Kedy sa smiem vrátiť k sexuálnemu životu?

Po operácii je potrebné, aby ste sa na určitý čas sexuálnej aktivity vzdali. Začať môžete najskôr po 3 týždňoch, všetko záleží aj od techniky a sexuálnej polohy. Dávajte však vy aj váš partner prvých šesť týždňov väčší pozor na prsníky. Počas tohto obdobia je však dobré dotyky na prsiach úplne vynechať.

Smiem sa kúpať vo vani, vírivke, bazéne či jazere?

Podľa doktora Hederu je dôležité, aby pri kúpaní sa v bazéne či jazere bola rana úplne zahojená. To znamená, že je rana už úplne zahojená (prítomná jazva). Je to z dôvodu jej ochrany pred infekciami.

Smiem navštevovať saunu či solárium?

Lekársky silikón, z ktorého sa vyrábajú silikónové prsníkové implantáty, má množstvo výnimočných charakteristík. Je telom ľahko prijateľný a naviac tepelne stabilný. To znamená, že je schopný odolávať vysokým i nízkym teplotám. Ani po operácii sa teda nemusíte báť navštíviť solárium, saunu alebo sa opaľovať “hore bez”. 

ženy v saune

Kedy smiem ísť na masáž?

Po operácii váš môže bolieť chrbát, no táto bolesť nie je dôsledkom operácie, ale častého ležania na chrbte. Na jemnú relaxačnú masáž chrbta môžete ísť aj počas zotavovania sa. Masáž však absolvujte počas prvých 6 týždňov v sede. Neskôr už môžete ísť na masáž, pri ktorej ležíte na bruchu.

Po akom čase od zákroku môžem otehotnieť?

Tehotenstvo sprevádza v každom ženskom tele množstvo hormonálnych zmien. Prsníky vplyvom týchto zmien menia svoj tvar i veľkosť. Preto sa všetkým ženám, ktoré majú silikónové prsníkové implantáty, odporúča otehotnieť najskôr jeden rok po zákroku. Po tejto dobe sú už prsníky zahojené. Silikónové implantáty nemajú počas tehotenstva žiadny vplyv na vašu bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť dieťaťa.

Môžem so silikónovými implantátmi dojčiť?

Vo všeobecnosti platí, že ženy so silikónovými prsníkovými implantátmi môžu dojčiť, nakoľko implantáty tejto činnosti neprekážajú. Pokiaľ nenastanú komplikácie, ktoré by poškodili prsný dvorec, mliečne žľazy alebo mliekovody, budete môcť bez problémov dojčiť. O možných komplikáciách by vás mal informovať váš plastický chirurg.

dojčiaca žena

Prečítajte si ďalšie články

Plastická operácia pŕs: viete, čo vás čaká v deň operácie?

Plastická operácia pŕs: viete, čo vás čaká v deň operácie?

Hoci ste si prečítali či vypočuli príbehy o operácii prsníkov rôznych žien, vaša vlastná skúsenosť sa bude líšiť od toho, čo zažili ony. Je dôležité, aby ste vedeli, čo vás v deň operácie poprsia čaká. Dostatok informácií a realisticky nastavené očakávania sú pre fyzickú i psychickú prípravu na operáciu a následný život s upravenými prsiami kľúčové. O doplnenie informácií z našich skúseností sme požiadali aj špičkových odborníkov, plastických chirurgov, MUDr. Koperniecha, MUDr. Hederu a MUDr. Švehlíka.