Každý ľudský organizmus je iný, preto nie je stanovená presná doba rekonvalescencie po operácii prsníkov. Naše praktické tipy sme doplnili o názory špičkových slovenských odborníkov z oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Švehlíka a MUDr. Hederu.

Vo všeobecnosti platí, že doba zotavenia je približne 6 týždňov, ak nenastanú žiadne komplikácie. Počas prvých dní sa pokúste zabezpečiť si pomoc, niekoho, kto sa o vás postará a bude pri vás.

Zvyčajne sú najťažšie prvé 4 dni po operácii, potom dochádza zo dňa na deň k výraznému zlepšovaniu a ústupu bolesti. Prečítajte si, ako sa po operácii dostanete čo najskôr späť do bežného života. Myslite však na to, že všetko si vyžaduje svoj čas, a to platí aj pri zotavovaní sa.

1. Sústreďte sa na seba

Venujte maximum času sebe. Hľadali ste si doteraz priestor pre čítanie kníh, časopisov, počúvanie podcastov alebo pozeranie obľúbených filmy či seriálov? Teraz je tá správna chvíľa pre ničnerobenie a oddych. Najmä prvé dva týždne po zákroku sú náročné, preto si doprajte čas na zotavenie sa a šetrite svoje sily.

2. Zásobte sa vyváženou stravou

Zásobte sa dostatkom výživných potravín. Telo bude potrebovať dostatok energie a živín pre optimálnu rekonvalescenciu. Nakúpte si a navarte si vopred, alebo sa spoľahnite na donáškovú službu či blízkych. Zásoby z mrazničky na zopár dní vám ušetria mnoho času a vy sa tak môžete nerušene zotavovať.

3. Uľavte si od opuchov a bolesti

Ak máte bolesti, pokojne siahnite po liekoch, ktoré vám odporučil váš plastický chirurg či personál kliniky. Od bolesti vám môže uľaviť jemná masáž a vitamíny skupiny B. Po vybratí stehov môžete prsia krémovať hydratačným telovým mliekom, ktoré bežne používate. Pre úľavu od opuchov skúste studené obklady. MUDr. Švehlík odporúča: „Ideálne je, ak si pacientka sama nájde úľavovú polohu. Akúkoľvek, aká jej vyhovuje. Proti opuchu je možné brať lieky. Ale skôr či neskôr ustúpi aj sám. Vrelo odporúčam aj masáže, krémy a gély, ak robia klientke dobre.“   

4. Zvoľte správnu podprsenku

Kompresívna terapia je neodlúčiteľnou súčasťou operácie pŕs a má veľký vplyv na výsledný efekt, uľavuje od bolesti a opuchov. Prácou plastického chirurga sa teda váš sen o dokonalom výsledku operácie nekončí. Teraz máte starostlivosť vo svojich rukách a tá je počas prvých 6 až 8 týždňov nesmierne dôležitá. Doba hojenia však môže byť u každej ženy individuálna a my odporúčame pooperačnú podprsenku nosiť tak dlho, ako vám to bude príjemné.

Pooperačné podprsenky sú navrhnuté tak, aby poskytli prsiam dostatočnú oporu a kompresiu, ktorá je počas hojenia nevyhnutná. Určite teda nie je vhodná športová podprsenka, ktorá požiadavky na kompresiu nespĺňa.

Marena FlexFit B01G čierna

Model Marena FlexFitTM B01G: kompresívna podprsenka pre maximálne pohodlie po zákroku

 

Náš tip: ak bude viesť rez pri vašej operácii cez podprsníkovú ryhu, zvoľte podprsenku predĺženého strihu akou je napríklad Marena FlexFitTM B01G, ktorá má mäkkú elastickú gumu umiestnenú nižšie, a tak netlačí na pooperačné miesto (rez).

5. Postarajte sa o jazvy

Dajte na odporúčanie o starostlivosť o jazvy  od MUDr. Hederu: “Na jazvy sú najvhodnejšie prípravky na báze silikónu. Jazvy sú na začiatku tuhšie a ružové. Po pár mesiacoch začnú blednúť a zjemňovať sa. Vyzretá jazva je tak 6-12 mesiacov od operácie.” 

Viditeľnosť jaziev minimalizujete ošetrovaním lekárskym silikónom. Práve ten vytvára vhodné prostredie na ich liečbu. Nanášanie lekárskeho silikónu je bezpečnou a bezbolestnou metódou na liečbu jaziev po uzatvorení a zahojení rany. Jazva lepšie splynie s okolitým tkanivom a stane sa menej viditeľnou. 

Odporúčame silikónové plátky Epiderm Natural od Biodermis. Plátky sú tenké, mäkké a ohybné, výborne priľnú k pokožke a pohodlne sa nosia. Sú dostupné v rôznych tvaroch a rozmeroch, strihateľné a po umytí znova použiteľné. Aplikácia plátkov je jednoduchá a pri správnom používaní vydrží jeden plátok 1 až 2 týždne.

Silikónové plátky EpiDerm Natural Areopexy

Náš tip: silikónové plátky EpiDerm Natural Areopexy na peri-areolárne jazvy a jazvy vedené od areoly smerom nadol po podprsníkovú ryhu

 

6. Sledujte svoje telo a jeho zmeny

Po operácii sa vaše telo bude meniť a prispôsobovať sa zmenám. Môžete očakávať rôzne nepríjemné pocity a bolesť. Buďte trpezlivá, hojenie vyžaduje najmä čas. Ak si však nie ste istá, či sú spozorované zmeny v norme, neváhajte a vyhľadajte svojho lekára. Viac o tejto téme si prečítajte v našom článku Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor.

Prečítajte si ďalšie články

Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor

Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor

Snívate o plnších, tvarovanejších a proporčnejších prsiach a rozhodli ste sa, že si tento sen splníte? Skvelé, tešíme sa z tohto rozhodnutia s vami. Prečítajte si v našej sérii článkov, čo vás na ceste za novým zovňajškom čaká: od prípravy na operáciu, dňa D až po kontrolu po zákroku a zotavenie sa. Naše dlhoročné skúsenosti sme doplnili o názory špičkových slovenských odborníkov z oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Koperniecha a MUDr. Hederu.

Plastická operácia pŕs: viete, čo vás čaká v deň operácie?

Plastická operácia pŕs: viete, čo vás čaká v deň operácie?

Hoci ste si prečítali či vypočuli príbehy o operácii prsníkov rôznych žien, vaša vlastná skúsenosť sa bude líšiť od toho, čo zažili ony. Je dôležité, aby ste vedeli, čo vás v deň operácie poprsia čaká. Dostatok informácií a realisticky nastavené očakávania sú pre fyzickú i psychickú prípravu na operáciu a následný život s upravenými prsiami kľúčové. O doplnenie informácií z našich skúseností sme požiadali aj špičkových odborníkov, plastických chirurgov, MUDr. Koperniecha, MUDr. Hederu a MUDr. Švehlíka.