Hoci ste si prečítali či vypočuli príbehy o operácii prsníkov rôznych žien, vaša vlastná skúsenosť sa bude líšiť od toho, čo zažili ony. Je dôležité, aby ste vedeli, čo vás v deň operácie poprsia čaká. Dostatok informácií a realisticky nastavené očakávania sú pre fyzickú i psychickú prípravu na operáciu a následný život s upravenými prsiami kľúčové. O doplnenie informácií z našich skúseností sme požiadali aj špičkových odborníkov, plastických chirurgov, MUDr. Koperniecha, MUDr. Hederu a MUDr. Švehlíka.

Čo ma čaká v deň operácie

V deň zákroku prídete nalačno, presnejšie neprijímate potravu ani tekutiny aspoň 6 hodín pred operáciou. Ako sme vysvetlili v  článku Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor, musíte byť v optimálnej fyzickej kondícii. MUDr. Švehlík vysvetľuje, ako môže vyzerať aj váš deň operácie na klinike: „Sestričky zavedú klientku na izbu, kde sa prezlečie. Spraví sa predoperačná fotografia, podá sa premedikácia, klientku zakreslíme podľa typu zákroku, ktorý ideme vykonať. Po zakreslení preberá klientku anesteziológ, ktorý ju odprevadí na operačnú sálu. Všetko prebieha v pokojnej atmosfére, keďže operujeme len jednu klientku za deň.“

Tip: nezabudnite ani na úpravu nechtov pred operáciou. Ideálne sú upravené prírodné nechty, prípadne transparentný lak či gélové nechty bez trblietok a v primeranej dĺžke.

Priebeh operácie pŕs

Samotná operácia prsníkov trvá v priemer 1 až 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii. Doktor Švehlík dodáva, že sa dĺžka zákroku, samozrejme, odvíja aj od jeho typu: Zväčšenie prsníkov trvá asi 90 minút, zmenšenie a modelácia asi 2,5 hodiny. Kombinovaný zákrok, teda augmentácia a modelácia prsníkov, trvá tiež asi 2,5 hodiny.Po prebratí sa z anestézie už máte oblečenú pooperačnú kompresívnu podprsenku určenú do prvej fázy po operácii a prípadne aj stabilizačný pás, ak to lekár nariadi. Podprsenku si nevyzliekate a budete v nej nepretržite až do prvej kontroly.

kompresívna pooperačná podprsenka Marena FlexFit v telovej farbe

Po operácii zostávate na klinike obvykle do nasledujúceho dňa resp. 24 hodín, samozrejme, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie. Doba rekonvalescencie po zákroku je veľmi individuálna – závisí od typu zákroku, ale aj samotnej pacientky. Rátajte však s minimálnou dĺžkou práceneschopnosti v trvaní najmenej jedného týždňa.

Požiadajte sprevádzajúcu osobu, aby pre vás zabezpečila odvoz z kliniky, nakoľko šoférovania sa budete musieť ešte niekoľko týždňov vzdať. Pooperačná starostlivosť je síce posledným, no nemenej dôležitým rokom k vášmu novému poprsiu. Je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekárov a dodržiavať určité pravidlá pre čo najlepší finálny výsledok operácie.

Tip: oblečte sa pohodlne a myslite na to, že po zákroku budete ubolená. Vrchná časť odevu by mala mať zapínanie na zips alebo gombíky, po operácii je obliekanie cez hlavu sťažené a bolestivé. Voľte topánky, ktoré sa jednoducho obúvajú.

Kontrola po operácii

Po týždni,  prípadne 10 dní po zákroku, vás čaká prvá kontrola. Samozrejme, v prípade, ak nastanú nejaké komplikácie, vyhľadajte svojho lekára ihneď. Jedinou kontrolou to však, samozrejme, nekončí. MUDr. Hedera k téme kontrolných intervalov dodáva: “Je to individuálne podľa operatéra. Ja kontrolujem klientku po 1., 2., 4. a 6. týždni. Následne až 6 mesiacov od operácie. Potom každé 2-3 roky.” 

Starostlivosť o stehy

Vo väčšine prípadov sa rana zašije stehmi, ktoré sa po čase vstrebú a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. MUDr. Hedera však vysvetľuje: “Je to individuálne podľa operatéra, väčšinou sa dávajú vstrebateľné stehy, prípadne sa odstrihnú len konce stehov. Niekto ranu lepí na konci operácie lepidlom, niekde sa dáva na ranu zásyp a prekrýva sa.” Informujte sa preto u svojho plastického chirurga, aké zvyklosti má a ako sa o miesto šitia po operácii starať. 

Kedy uvidím finálny výsledok operácie

Je dôležité si uvedomiť, že plastická operácia pŕs nemá za cieľ dokonalosť, ale prirodzenosť. Vaše očakávania by teda mali byť realistické. Výsledky závisia od mnohých individuálnych faktorov, ako je celkový zdravotný stav vrátane veku, anatómia hrudníka, tvar a pozícia prsníkov a bradaviek, stav kože, ale aj schopnosť hojenia, krvácavosť či predošlá operácia prsníkov.

So svojím novým poprsím sa budete zžívať a časom sa opäť stane vašou súčasťou. MUDr. Koperniech uvádza, že pri jednoduchej nekomplikovanej augumentácii je stav ustálený po približne 3 mesiacoch a žena už nevníma prsia ako “cudzie”. Ďalej dodáva: „Napríklad pri výmenách alebo nadmerne veľkých implantátoch je doba predĺžená aj na 12 mesiacov, v závislosti na tom, ako sa tkanivá zotavujú.“

Aké pocity či ťažkosti sú po operácii prsníkov normálne

Rekonvalescencia po operácii trvá niekoľko mesiacov. Najskôr odznieva opuch, následne začnú implantáty obrastať tkanivom a postupne sa „usádzajú“ na svoje miesto. Jazvy vyzrievajú minimálne 3 mesiace. Proces zotavovania sa po operácii je, žiaľ, spojený aj s určitou mierou bolesti a nepohodlia, a to bezprostredne po zákroku, alebo v nasledujúcich dňoch. Hojenie môže sprevádzať pichanie, pálenie, tlak na hrudníku, citlivosť na dotyk či iné nepríjemné pocity. Prečítajte si, ktoré prejavy sú po operácii bežné, a kedy už vyhľadať odbornú pomoc.

Hrčky či zväčšené uzliny

Ak si krátko po operácii nahmatáte na prsníkoch hrčky, alebo spozorujete zväčšenie uzlín, vyhľadajte pre istotu svojho plastického chirurga. MUDr. Hedera dodáva: “Zväčšené uzliny sa môžu vyskytnúť krátko po operácii. Je však lepšie, keď si takýto nález skontroluje operatér sám.”

Výsyp a podráždená pokožka

Najmä v letných mesiacoch, nie však výlučne, sa môžete stretnúť s výsypom na pokožke. Koža svrbí, je červená a podráždená v dekolte, na krku, smerom k pazuchám a niekedy je postihnutá celá horná polovica tela. Tieto prejavy by mali zmiznúť po 2 až 3 dňoch. Doktor Koperniech uvádza, že takýto výsyp na tele môže byť alergickou reakciou na nejaký liek alebo potravinu v kombinácií s inými liekmi a stresovým obdobím. „Reakcia kože môže byť aj na dezinfekčnú prípravu operačného poľa. Nemusí to súvisieť s anestéziou. Pri nevoľnosti, pľuzgieroch, zmenách na koži vo väčšom rozsahu a pri zvýšených teplotách, prípadne zimnici je vhodné navštíviť ihneď lekára, najlepšie urgent, pohotovosť. Urobia sa potrebné testy a často sa podá liečba kortikoidmi a antihistaminikami,“ dopĺňa MUDr. Koperniech.

Pocit pálenia a pichania, štípania v prsníkoch

Mnoho žien po zákroku prekvapí nepríjemné pálenie či pichanie prsníkov či bradaviek a popisujú dokonca až bolesť na dotyk. Podľa MUDr. Koperniecha sa jedná o bežný stav regenerácie tkanív a „ožívanie“ nervových zakončení, ak nie sú tieto príznaky samostatné a nie sú sprevádzané zvýšenou teplotou či výraznejšími zmenami tvaru a veľkosti prsníkov. Doktor odporúča jemnú masáž, vitamíny skupiny B, a hlavne trpezlivosť – hojenie vyžaduje čas. Príznaky by mali ustúpiť po pár týždňoch, niekedy však treba rátať až s mesiacmi. Pri bolestivosti bradaviek na dotyk pomáha prelepenie silikónovými klobúčikmi priamo na bradavku do podprsenky. 

Pocit prsníkov “až pri krku” a asymetria prsníkov

Často sa s operáciou prsníkov spája pocit, akoby ste mali prsia až pri krku. MUDr. Švehlík zdôvodňuje tento pocit nasledovne: „Prsníky „pri krku“ môžu mať pacientky, ktoré majú vyššie uložené bradavky. Tie ale na to vopred upozorníme.“ Nezľaknite sa, ak je pozícia prsníkov po operácii rozdielna. Jeden môže byť vyššie než druhý, prípadne môžu byť rôzne tvrdé na dotyk. Prsníky sa po operácii „usádzajú“.

Doktor Švehlík ďalej vysvetľuje: „Čo sa týka usádzania prsníkov, tak to začína približne v prvom alebo druhom týždni po operácii. Veľmi často je jeden implantát vyššie ako druhý. Ani pred operáciou zvyčajne nie sú prsia rovnako vysoko. Bežná je výšková asymetria cca. 1 cm. Asymetria v tvrdosti prsníkov zvyčajne ustúpi, ale môže to trvať aj pol roka.

Pár dní bezprostredne po zákroku

Po návrate z kliniky budete unavená, a tak odporúčame, aby ste prvé dni požiadali svoje okolie o pomoc. I bežné úkony vám môžu spôsobovať bolesť či nepríjemnosti. Nemôžete zdvíhať žiadne ťažké predmety a, žiaľ, ak máte deti, ani tie do náručia nevezmete až niekoľko týždňov.

Hygiena po operácii

Osprchovať sa môžete už 24 hodín po zákroku. Avšak vrchnú časť tela v okolí prsníkov si opatrne umývajte jemnou navlhčenou žinkou či vlhčenými utierkami. Pooperačnú kompresívnu podprsenku si však v žiadnom prípade nevyzliekajte, a to až do prvej kontroly o 10-14 dní. Pri výbere podprsenky dbajte na materiál, z ktorého je ušitá, budete v nej oblečená nepretržite prvé 2 týždne. Materiál by mal byť pružný a prispôsobivý, ale pritom priedušný, antimikrobiálny a dobre odvádzajúci vlhkosť.

Pooperačná podprsenka Marena FlexFit B01G TM vhodná okamžite po operácii a stabilizačný pás ISB2 v telovej farbe

Pooperačná podprsenka Marena FlexFit B01GTM vhodná okamžite po operácii a stabilizačný pás ISB2

Z hygienických dôvodov odporúčame zakúpiť aspoň dve pooperačné podprsenky. Kým prvú budete po nepretržitom niekoľkodňovom nosení prať, máte po ruke druhú, a tak zabezpečíte nepretržitú kompresiu, ktorú vaše prsníky teraz naozaj potrebujú. Vyberte si napríklad podprsenku Marena FlexFitTM B2,  ktorú využije počas celého pooperačného obdobia.

Spánok po operácii prsníkov

Ak rada spíte na bruchu či na boku, musíte sa aspoň na prvých pár týždňov svojej obľúbenej polohy vzdať. „Po operácii sa odporúča spánok na chrbte, bez opierania sa o prsia, a to aspoň mesiac od zákroku. Počas tohto obdobia sa okolité tkanivá spevnia a implantáty si „sadnú“,“ vysvetľuje MUDr. Koperniech. Veľmi veľa žien po operácii spí v pooperačnej podprsenke aj niekoľko mesiacov od zákroku a nedajú na ňu dopustiť.

Tip: kompresívna podprsenka Marena FlexFitTM B09Z sa stane vaším favoritom v druhej pooperačnej fáze (2 až 3 týždne od zákroku). O pocit istoty sa postará strečový materiál TriFlexTM zaručujúci stálu a cielenú kompresiu, o pohodlie zase zapínanie na magnetický zips a detaily ako švy z vonkajšej strany.

kompresívna pooperačná podprsenka Marena FlexFit B09Z

Ideálna pre druhú fázu po operácii: kompresívna pooperačná podprsenka Marena FlexFitTM B09Z

Prečítajte si ďalšie články

Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor

Čaká vás operácia poprsia? Prezradíme vám, na čo si dajte pozor

Snívate o plnších, tvarovanejších a proporčnejších prsiach a rozhodli ste sa, že si tento sen splníte? Skvelé, tešíme sa z tohto rozhodnutia s vami. Prečítajte si v našej sérii článkov, čo vás na ceste za novým zovňajškom čaká: od prípravy na operáciu, dňa D až po kontrolu po zákroku a zotavenie sa. Naše dlhoročné skúsenosti sme doplnili o názory špičkových slovenských odborníkov z oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Koperniecha a MUDr. Hederu.

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Či už ste sa rozhodli podstúpiť augmentáciu - zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi alebo inú estetickú úpravu poprsia, ktorou vylepšíte svoje krivky a doprajete si pocit spokojnosti, mali by ste vedieť, že na chirurgickom stole táto zmena nekončí. K očakávaným výsledkom môžete výrazne prispieť aj sama, a to dôkladnou pooperačnou starostlivosťou, ktorá už ale máte vo svojich rukách. Určite si predtým, než sa pevne rozhodnete podstúpiť tento estetický zákrok, zistite čo najviac informácií o všetkom, čo sa operácie týka. Nie všetko, čo sa dozviete na internete, však musí byť pravda. Vo svete estetickej medicíny sa skutočne vyznáme, preto sme za vás overili najčastejšie mýty, ktoré sa spomínajú na rôznych webových stránkach a doplnili sme ich o fakty, ktoré hovoria jasne: pooperačná starostlivosť je naozaj dôležitá pre čo najlepší finálny výsledok operácie.