Snívate o plnších, tvarovanejších a proporčnejších prsiach a rozhodli ste sa, že si tento sen splníte? Skvelé, tešíme sa z tohto rozhodnutia s vami. Prečítajte si v našej sérii článkov, čo vás na ceste za novým zovňajškom čaká: od prípravy na operáciu, dňa D až po kontrolu po zákroku a zotavenie sa. Naše dlhoročné skúsenosti sme doplnili o názory špičkových slovenských odborníkov z oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Koperniecha a MUDr. Hederu.

Niekoľko týždňov pred operáciou prsníkov

Termín vašej operácie sa blíži a vy s radosťou odrátavate dni. Vedzte, že už v tomto období by ste sa mali na operáciu pripravovať. Je dôležité, aby ste boli v dobrej fyzickej kondícii. Prechladnutie, zápal hrdla či kašeľ môžu operáciu oddialiť. Spýtali sme sa na názor aj MUDr. Koperniecha: „Pri každej estetickej operácii by mal byť zdravotný stav optimálny. Nemali by ženu trápiť žiadne akútne zdravotné ťažkosti. Od posledného zápalového ochorenia by mal uplynúť cca. mesiac. Anestéziológ vyžaduje odstup minimálne 3 týždne od ľahkej nádchy a až 6 týždňový odstup od stredne ťažkého až ťažkého ochorenia dýchacích ciest, napríklad Covid-19 s teplotami a kašľom, nálezom na pľúcach. Pred operáciou by teda nemal byť ani zostatkový dráždivý kašeľ, pretože to znamená zvýšené riziko komplikácií pri podávaní anestézie.“

Aspoň 14 dní pred operáciou úplne vysaďte doplnky výživy, vitamíny, bylinné tinktúry a obdobné prípravky. Doktor Koperniech dodáva: „Mnoho z nich spôsobuje vyššie riziko krvácania alebo sa môžu rôzne ovplyvňovať s účinkami liekov podávaných pri a po operácii.“ Rovnako sa vzdajte urýchľovačov spaľovania tukov, kreatínu či BCAA. Neodporúča sa ich užívanie pre ich často neznámy obsah pomocných látok a ich vplyv na krvácanie resp. zrážanie krvi alebo vplyv na iné lieky podávané počas a po operácii. Okrem toho sa neodporúča pred operáciou držať prísnu redukčnú diétu. Telo by mohlo byť oslabené a chýbali by mu potrebné živiny a energia pre zotavovanie sa po zákroku a hojenie rán.

Imunita je rovnako dôležitá pre optimálne hojenie po operácii: „Z hľadiska implantátov, cudzieho telesa v tele, hojenia operačnej rany je potrebné mať v poriadku imunitu. Herpes alebo silná migréna a podobne môžu byť prejavmi takéhoto oslabenia imunity. Vtedy hrozí vyššie riziko infekcií a komplikácií hojenia rán,“ upozorňuje MUDr. Koperniech.

silikónové prsníkové implantáty

Predoperačné vyšetrenia 

Okrem toho, že váš zdravotný stav pred operáciou by mal byť optimálny, čaká vás hneď niekoľko predoperačných vyšetrení. Samozrejmosťou je odber krvi a následný krvný obraz, biochémia a serológia. Spraví sa aj EKG vyšetrenie a interné predoperačné vyšetrenia. MUDr. Hedera dodáva: “USG (ultrasonografia) vyšetrenie prsníkov je vhodné, aby sa vylúčil nejaký nález na prsníku, u ktorého by bolo treba robiť biopsiu alebo ho vyberať. Ak by sa takýto nález našiel, je potrebné tieto výkony urobiť ešte pred estetickou operáciou.

 

Vplyv menštruačného cyklu na operáciu

Ženské telo prebieha počas cyklu hormonálnymi zmenami, preto niektorí plastickí chirurgovia zohľadňujú pri plánovaní termínu operácie aj fázu vášho menštruačného cyklu. Doktor Hedera preferuje vykonávať zákrok v čase, kedy klientka nemenštruuje a dodáva: “Je to jednak pre zvýšenú krvácavosť tesne pred a v prvé dni menštruácie. Ďalej aj pre odporúčaný pokoj na lôžku tesne po operácii, čo by výmena dámskych hygienických pomôcok komplikovala.”

Ideálne obdobie pre operáciu sú podľa MUDr. Koperniecha 2 týždne po menštruácii, a to najmä z dôvodu bolestivosti prsníkov počas cyklu a ich zmien tvaru a objemu. Pán doktor však dodáva: „Ak žena nemá výrazné zmeny pŕs, nemusí sa báť, že by sa výsledok mal pokaziť. Dôležité je to pri augmentačných mastopexiách. Pri úprave prsníkov by tieto mali byť čo najprázdnejšie, aby chirurg vedel kožu napnúť ponad implantát tak, aby nedošlo ani ku komplikácii hojenia jaziev ich otvorením/roztiahnutím alebo naopak ani ku neželanému nadbytku tkanív po zahojení.“

Ak však váš termín zákroku vychádza na iné obdobie cyklu než do dvoch týždňov od menštruácie, MUDr. Koperniech neodporúča umelo meniť hladinu hormónov pred operáciou prípravkami na oddialenie alebo narýchlo upravovať dlhodobo nastavenú liečbu. V prípade, že užívate antikoncepciu a ste fajčiarka, vedzte, že práve u vás sa zvyšuje riziko trombózy, MUDr. Koperniech vysvetľuje: „Užívanie antikoncepcie spolu s fajčením zvyšujú riziko zrazeniny v cievach: trombózy (upchatie ciev krvnou zrazeninou) a následnej embólie (odtrhnutie zrazeniny a upchatie vzdialenejších ciev napríklad v pľúcach alebo srdci alebo mozgu).“ Podľa MUDr. Hederu je pred zákrokom lepšie antikoncepciu vysadiť, avšak nie za cenu, že to váš menštruačný cyklus úplne rozhodí. Je to teda na osobnom zvážení klientky. 

 

Zdravotné ťažkosti, ktoré môžu byť prekážkou

Pri operácii poprsia sa môže vyskytnúť viacero zdravotných prekážok, nie všetky však znamenajú stop zákroku. Na prípadné riziká vás upozorní váš obvodný lekár či internista pri predoperačných vyšetreniach a odporučí, či pre vás zákrok je alebo nie je vhodný vzhľadom na zvýšené riziko. Prsníkové implantáty sú kontraindikáciou pre ženy, ktoré majú v tele zápal alebo infekciu, trpia autoimunitným ochorením, sú tehotné alebo dojčia, prípadne sú onkologickými pacientkami.

Doktor Koperniech vždy posudzuje pomer riziko verzus benefit vzhľadom na požadovaný výsledok. „Nastavenie každého lekára aj pacienta môže byť rôzne a pristupujeme ku každému individuálne. Treba počítať s vyšším rizikom komplikácií pri poruche zrážania krvi, cukrovke, autoimunitných ochoreniach atď.. Skúsený chirurg už pri konzultácii vie predpovedať, či je zdravotný stav dostačujúci. Najkompetentnejší by mal byť názor lekára, u ktorého sa pacientka na svoje ochorenie lieči (hematológ, imunológ, reumatológ, ortopéd, …),“ približuje doktor Koperniech. Platí však, že komplikácie, a to i závažné, sa môžu vyskytnúť pri akomkoľvek zákroku, a to aj u zdravého človeka.

Prečítajte si ďalšie články

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Či už ste sa rozhodli podstúpiť augmentáciu - zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi alebo inú estetickú úpravu poprsia, ktorou vylepšíte svoje krivky a doprajete si pocit spokojnosti, mali by ste vedieť, že na chirurgickom stole táto zmena nekončí. K očakávaným výsledkom môžete výrazne prispieť aj sama, a to dôkladnou pooperačnou starostlivosťou, ktorá už ale máte vo svojich rukách. Určite si predtým, než sa pevne rozhodnete podstúpiť tento estetický zákrok, zistite čo najviac informácií o všetkom, čo sa operácie týka. Nie všetko, čo sa dozviete na internete, však musí byť pravda. Vo svete estetickej medicíny sa skutočne vyznáme, preto sme za vás overili najčastejšie mýty, ktoré sa spomínajú na rôznych webových stránkach a doplnili sme ich o fakty, ktoré hovoria jasne: pooperačná starostlivosť je naozaj dôležitá pre čo najlepší finálny výsledok operácie.