Koža je najväčší orgán ľudského tela, o ktorý sa treba starať už od mladosti, ak si chceme udržať zdravý a prirodzený vzhľad. Práve koži a s ňou súvisiacim problémom zasvätila svoj profesionálny život táto skúsená dermatovenerologička z novootvorenej kliniky plastickej chirurgie a estetickej dermatológie CONCEPT CLINIC v Bratislave. Ku každému klientovi pristupuje maximálne individuálne a vždy preferuje skôr prevenciu pred naprávaním škôd...

Rozprávali sme sa s MUDr. Dianou Višňovskou o aktuálnych trendoch v estetickej dermatológii, o tom, ktoré zákroky a ošetrenia aj sama odporúča a prečo sa u nej nemusíte obávať neprirodzeného výsledku…

Pani doktorka, v oblasti estetickej dermatológie máte už množstvo skúseností, ktorú radu rozdávate klientom najčastejšie?

Je to veľmi individuálne, preto si nechávam pre každého klienta vždy dostatok času pri vstupnej konzultácii. Vtedy si spoločne preberieme predstavy pacienta/klienta a možné riešenia. Snažím sa počúvať a vnímať jeho problémy a nájsť pre ne vhodné postupy. Zároveň, pokiaľ má záujem dať si prezrieť komplet najväčší orgán, ktorým koža je, môžeme nájsť riešenia aj pre eventuálne ďalšie nedostatky. Veľakrát sa stane, že nájdeme znamienka, ktoré by bolo vhodné odstrániť, resp. pravidelne sledovať, alebo nadmerné ochlpenie, za ktorým sa môže skrývať nielen estetický, ale hlavne medicínsky problém. Častokrát sa mi stáva, že príde na aplikáciu kyseliny hyalurónovej alebo botulotoxínu klientka, ktorá by skôr potrebovala riešiť problém s akné alebo rozaceou. Vtedy moje medicínske a dermatologické cítenie nedá a jednoducho taktne poukážem na daný problém a navrhnem riešenie. Potom je už len na nej, resp. ňom, či ostaneme len pri pôvodne želanom zákroku, alebo budeme riešiť aj ďalšie dermato-estetické problémy. Preto, ak sa mám vrátiť k pôvodnej otázke, ktorú radu rozdávam klientom najčastejšie, je to asi tá, že o kožu sa treba starať od mladosti, a to nielen o tú na viditeľných miestach, ale na celom tele. Hlavne nič nezanedbávať, ale prevenciou dosiahnuť dlhodobo udržateľný zdravý a prirodzený vzhľad. Častokrát sa stáva, že príde dáma v rokoch, ktorá doposiaľ nebola na žiadnom estetickom zákroku, má výrazne dehydrovanú, vráskavú pleť so stopami fotoagingu po nechránení sa pred UV žiarením a čaká od jedného ošetrenia zázrak na počkanie. Tu platí dvojnásobne, vždy je lepšie predchádzať, než naprávať. Každý vek vyžaduje príslušnú starostlivosť v rukách korektívneho dermatológa.

Estetická dermatologička Diana Višňovská

 

S akými kožnými problémami, prípadne estetickými požiadavkami sa ako dermatovenerologička stretávate najčastejšie?

V poslednom období si ľudia začínajú čoraz viac uvedomovať, že vzhľad je ich určitou vizitkou. Prichádzajú s vráskami, najmä tými medzi obočím, ktoré im pridávajú na prísnosti, ale aj celkovou prepadnutosťou tváre, stratou objemu, kruhmi pod očami a unaveným výrazom. Častým problémom bývajú rozšírené cievky na tvári, ktoré si dávajú laserom odstraňovať čoraz viac nielen ženy, ale aj muži. Veľké množstvo klientov prichádza s rôznymi výrastkami na koži, ktorých sa môžu rýchlo a efektívne zbaviť prostredníctvom lasera. V tomto zimnom období je záujem o riešenie rôznych pigmentových škvŕn, ako aj o trvalé odstránenie ochlpenia.

 

Od roku 2018 pôsobíte na novej, „zážitkovej“ klinike Concept Clinic v Bratislave. Čím je iná ako ostatné kliniky estetickej medicíny?

Na našej klinike môžete spojiť to, čo má byť vždy v harmónií a to je telo a duša. Pokiaľ sú obe v rovnováhe, prejaví sa to na zdraví a kráse. Začíname už pri starostlivosti o pokožku výlučne organickou prírodnou kozmetikou pri tvárových a telových ošetreniach, zdokonaliť krivky tela a vyladiť myseľ si môžete pri cvičeniach jógy, pilatesu a tai chi. No a keď treba riešiť konkrétny problém, sú naši klienti v rukách skúseného tímu lekárov (plastický chirurg, korektívny dermatológ, onkodermatológ, internista, anesteziológ), ktorí sú vždy pripravení ochotne a erudovane pomôcť za pomoci špičkového prístrojového a laserového vybavenia.

 

O ktorý zákrok, alebo ošetrenie je v dnešnej dobe najväčší záujem? Existujú aj v tejto oblasti trendy, ktoré klienti nasledujú?

Slováci nasledujú celosvetový trend a tým sú neinvazívne zákroky, ktorých počet je na prudkom vzostupe oproti invazívnym. Tak ako vo svete sú na vedúcich miestach botulotoxín a kyselina hyalurónová, aj na našej klinike je o tieto zákroky čoraz väčší záujem, a to aj preto, lebo ich efekt je viditeľný už po samotnom zákroku, resp. pár dní po ňom, v prípade botoxu. Pleť je po nich vypnutejšia, vrásky výrazne zredukované a celkovo, pokiaľ je zákrok prevedený s mierou a citom, klient vyzerá mladšie, akoby oddýchnutejšie. Ja osobne preferujem to, keď okolie povie, že vyzeráte lepšie, žiarivejšie, ale pritom neodhalí, čo máte aplikované. Vtedy je to „to čaro prirodzenosti“, ktorému sme trochu dopomohli…

MUDr. Višňovská na kongrese

Máte niektoré ošetrenia vyskúšané aj na vlastnej koži?

Samozrejme, že mám, ale opäť, všetko s mierou a podľa potreby. Botulotoxín si aplikujem pravidelne, nakoľko som mala výrazné „vrásky hnevu“, cievky na tvári si korigujem s intenzívnym pulzným svetlom, nedám dopustiť na plazmaterapiu, no a keďže som už po päťdesiatke, podstúpila som neinvazívny lifting tváre fokusovaným ultrazvukom Ulthera, ktorý našim klientkam na našej klinike rada odporúčam.

 

Kedy podľa Vášho názoru prichádza ten vek, kedy už krémy nestačia a treba sa obrátiť na profesionálov?

Je to veľmi individuálne, závislé od genetiky, hormonálneho statusu, životosprávy, stresu, starostlivosti o pleť, mimiky atď. Ak sa mladej žene robia vrásky z dôvodu prehnanej mimiky v niektorej oblasti, nevidím dôvod, prečo neaplikovať botulotoxín aj vo veku, kedy jej rovesníčky nepotrebujú podobný zákrok. Naopak, žena v zrelom veku, ale s dobrou genetikou potrebuje možno len prevenciu vo forme hydratácie s kyselinou hyalurónovou. Vek je len číslo, treba vidieť nedostatok pleti, ktorý ak sa nepodarilo odstrániť krémom, treba zveriť do rúk estetického dermatológa.

 

Ale čo ak sa klient veľmi obáva neprirodzeného výsledku?

Všetko s mierou, to je moje celoživotné krédo. Vždy sa snažím začať od jednoduchších riešení, menších dávok, niekedy menej je viac a o tom sa snažím presvedčiť aj moje klientky.

Doktorka Diana Višňovská

Estetické zákroky a ošetrenia často vykonávajú aj kozmetické salóny, čo si o tom myslíte? Klient sa riadi nižšou cenou a zverí sa do rúk kozmetičke…

V poslednej dobe, keďže stúpa počet aplikácií kyseliny hyalurónovej a botulotoxínu sa na zahraničných aj domácich kongresoch čoraz viac hovorí aj o rizikách a komplikáciách. Len kvalifikovaný lekár vie, aké sú anatomické pomery, kde môže čo a ako aplikovať a takisto vie, ako sa vysporiadať s prípadnými komplikáciami. Navyše tí, ktorí sme certifikovaní k aplikáciám či už výplní, alebo laserových ošetrení, garantujeme aj kvalitu materiálu, resp. lasera, IPL, atď. Vieme nielen, akú značku kyseliny hyalurónovej aplikujeme, ale vieme aj odkiaľ ju máme, ako bola uskladnená, že sa nejedná o nejaký fake a podobne. To sú riziká, ktoré by si mal klient zvážiť, veď sa jedná o jeho telo a tam predsa nejaká výhodnejšia cena nemôže byť rozhodujúcim atribútom!

 

Ktoré ošetrenie je podľa vás taký univerzálny základ pre zlepšenie celkovej kvality pleti? Ak k vám príde napríklad veľmi nerozhodný klient a chce skrátka vyzerať lepšie a mladšie.. 🙂

Je to opäť individuálne, šité na mieru, podľa problému a celkovej kvality pleti. Ja mám veľmi v obľube rejuvenizáciu intenzívnym pulzným svetlom IPL, ktoré eliminuje nedostatky pleti ako sú rozšírené cievky, pigmentácie, zväčšené póry a taktiež stimuluje tvorbu kolagénu.

 

Ako ste spokojná s výplňovými materiálmi od značky TEOSYAL? Resp. ako sú s nimi spokojní Vaši klienti? 🙂

Odkedy aplikujem kyselinu hyalurónovú, pracujem s výplňami z radu TEOSYAL a zostávam tejto značke stále verná, tak ako aj moje klientky. Čo sa mi na nej páči je, že má naozaj veľmi široké portfólio produktov, takže môžem vybrať naozaj každej klientke materiál podľa potreby na danú oblasť. Navyše najnovšia rada výplní Teosyal RHA nielen žne jednu trofej za druhou na medzinárodných beauty kongresoch, ale stáva sa pre jej schopnosť prispôsobiť sa daným pomerom a vyzerať naozaj prirodzene čoraz viac žiadanejším produktom u našich klientov.

 

Čo by ste napríklad konkrétne odporúčali na mdlú, unavenú pleť s vráskami?

Určite by to bol skinbooster vo forme zosieťovanej kyseliny hyalurónovej, možno plazmaterapia, ale teraz v zimnom období by som asi siahla k zákrokom, ktoré nebude možné realizovať v slnečnom období, preto frakčný CO2 resurfacing, alebo peeling s kyselinou retinolovou alebo trichlóroctovou.

Mudr Višňovská na TEOXANE Expert Day v Aténach

Ktorý krok je podľa Vás najdôležitejší v domácej starostlivosti o pleť?

Dôkladné očistenie pleti a jej hydratácia krémami a sérami s kyselinou hyalurónovou, peptidmi a vitamínmi. No a v prvom rade dodržiavať ochranu pred slnečným žiarením, čo by malo byť absolútnym MUST.

 

A aké kozmetické produkty nesmú chýbať na Vašej poličke v kúpeľni?

Mám veľmi citlivú pleť a znesiem len máloktorý krém. Ten, na ktorý som zvyknutá potom nemením, obsahuje kyselinu hyalurónovú, retinol a výťažky z morských rias. Z organickej kozmetiky, ktorú máme na našej klinike nedám dopustiť na Collagen Boost Mask .

 

Počas Vašej praxe ste sa stretli s množstvom ľudí a určite aj s rôznymi typmi klientov. Ovplyvnilo to Vaše vnímanie krásy ako takej? Všímate si aj na „bežných“ ľuďoch atribúty, ktoré by sa dali vylepšiť? 🙂

Je to už žiaľ asi profesionálna deformácia, ale naozaj, vždy mi zrak padne na miesta, ktoré by sa dali vylepšiť. Niekedy ma prekvapí a nebýva to zriedkavo, že klient príde s problémom, ktorý ja vnímam ako banálny v porovnaní s nedostatkami na pleti, ktoré vidím ja. Vtedy je to o takte, počúvaní a doladení potrieb. Krása vychádza predovšetkým zvnútra, aj tá najkrajšia dokonalosť bude márnivá, ak nebude podporená bohatým duchom.

 

Ako relaxujete po dni strávenom na klinike? Darí sa vám udržiavať si zdravý work-life balance?

Snaha je, ale nie vždy to vychádza. Hoci máme na klinike cvičenia jógy, pilates a tha chi, ešte stále sa len chystám, rozbeh novej kliniky dal zabrať a času bolo málo, pokiaľ to chcem skĺbiť aj s rodinou. Ale cez víkendy sa snažím tráviť čas športom na čerstvom vzduchu v kruhu mojich blízkych.

 

Ďakujeme za rozhovor!


Doktorka Višňovská z Concept Clinuc

Kto je MUDr. Diana Višňovská?

MUDr. Diana Višňovská je skúsená dermatovenerologička v novootvorenej klinike plastickej chirurgie a estetickej dermatológie CONCEPT CLINIC v Bratislave. Je uznávanou certifikovanou špecialistkou v oblasti korektívnej dermatológie, pravidelne sa zúčastňuje domácich aj zahraničných workshopov a špecializovaných kurzov.

Viac informácií nájdete na https://cclinic.sk/klinika/nas-team/ – diana-visnovska

Prečítajte si ďalšie články

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

Pery sú od nepamäti symbolom zmyselnosti a príťažlivosti, ktorý púta pozornosť (nielen) opačného pohlavia. Vďaka nim sa môžeme vyjadriť formou úsmevu, bozku, či slova. Malé, veľké, úzke, plné, jemné, či zmyselné - názor na ideálne pery sa líši v závislosti od doby, krajiny, tradícií, vplyvu médií a od osobného vkusu. Na jednom sa však zhodneme všetci, krásne pery by mali byť predovšetkým vyživené a zdravé.

Prečo by ste mali používať krém s SPF každý deň?

Prečo by ste mali používať krém s SPF každý deň?

Ak sa spýtate dobrého dermatológa, ktorý krém zo svojej rannej kozmetickej rutiny určite nemôžete vynechať, väčšina z nich odpovie: krém s SPF faktorom (ľudovo SPFko)! Účinná každodenná ochrana našej pleti pred UV žiarením sa v posledných rokoch stala jedným z najdôležitejších prostriedkov v boji proti vzniku známok starnutia, ale aj čoraz častejšie sa vyskytujúcej rakoviny kože.