Motto obľúbeného doktora MUDr. Jána Švehlíka znie: Nie je podstatné ako sa k vám chirurg správa pred operáciou, ale to, ako sa k vám správa po nej alebo pri komplikáciách. V jeho prípade očividne platí, že je nielen skvelým odborníkom, ale i zamestnávateľom. Za všetko hovoria výborné pracovné výsledky, stovky spokojných pacientok a takmer nulová fluktuácia personálu na klinike. Model jej fungovania určite upúta aj vás.

Veková hranica žien, ktoré sa rozhodli vyhľadať služby plastického chirurga (z čisto estetického hľadiska), výrazne klesá. Čomu to pripisujete?

Ak mám byť úprimný, neviem povedať, či veková hranica klesá. Nestretol som sa so štatistikou, ktorá by to potvrdzovala alebo vyvracala. Každopádne, veľa závisí od typu estetického problému. Odstávajúce ušnice operujem už vo veku 7-8 rokov, zatiaľ čo do korekcie nosa by som sa pred 18 rokom púšťal iba opatrne. Najčastejší výkon na mojom pracovisku je zväčšenie prsníkov. V tomto prípade by sa častejšie zákroky, z teoretického hľadiska, dali pripísať lepšej ekonomickej situácii mladých ľudí. Ja osobne si nedokážem predstaviť, že by som bol schopný v dvadsiatich rokoch našetriť tisíce Eur. Dnes to ale dievčatá vedia. Sú veľmi šikovné, samostatné a cieľavedomé.

Tím MUDr. Švehlíka

Tím MUDr. Janka Švehlíka

Ako často sa stretávate s vyslovene nereálnymi požiadavkami klientov?

Nereálne požiadavky podľa mňa nie sú až taký problém. Takúto klientku zväčša rozoznám po niekoľkých vetách, niekedy už v telefóne alebo po prvom e-maily. Problémom bývajú prípady, keď má klientka reálne požiadavky, ale nereálne očakávania. Napríklad, operáciu viečok možno vykonať prakticky u každého človeka, avšak výsledok nemusí splniť očakávania. Prepracovať sa k tomu, čo klientka od operácie očakáva, vyžaduje čas. Niekedy veľmi veľa času. Veľa času na zreálnenie očakávaní.

Rebríčku estetických zákrokov kraľujú operácie poprsia a korekcie nosa. Aké zákroky ale nájdeme na samom chvoste?

Podľa mňa to závisí od konkrétneho pracoviska. Samozrejme, operácie prsníkov momentálne kraľujú asi všade, ale za naše pracovisko môžem prezradiť, že robíme menej liftingových operácií na tvári. Veľmi častým zákrokom je u nás tiež labioplastika.

Už sa Vám stalo, že pacientka neuposlúchla Vaše upozornenia a ovplyvnila tým výsledok plastickej operácie?

Áno, stalo sa to. Občas za to viním pacientku, občas seba, že som jej veci zrejme dostatočne nevysvetlil. Ak ale pacientka nie je s výsledkom spokojná, či už svojou vinou alebo nie, následným korekciám sa nevyhýbam.

„Som dobre kompenzovaný cholerik. V kompenzovanom stave ma drží moja manželka, psychologička.“

Ako znejú vaše tri odporúčania pre ženy, ktoré v súčasnosti zvažujú plastickú operáciu?

Mám asi iba jednu radu s obrovským významom: Vyberte si lekára, ktorému dôverujete.

Poďme si posvietiť na Vás ako na človeka, ktorý má popri plastickej chirurgii aj množstvo iných záľub. Ktoré charakterové vlastnosti Vás vystihujú najlepšie?

Dobre kompenzovaný cholerik. V kompenzovanom stave ma drží moja manželka, psychologička.

Dodržiavate pred začiatkom operácie nejaký rituál? Prípadne, kedy sa Vám operuje najlepšie?

Najradšej operujem dopoludnia. A áno, mám rituál. Ide o celú sekvenciu činností, ktoré mi navodia pocit sústredenosti. Vstávam dve hodiny pred odchodom do práce, môžem sa teda len tak tmoliť po byte. Každé ráno si dám s manželkou bezkofeínovú kávu, jogurt s banánom a brusnicami a porozprávame sa. Do práce idem bicyklom alebo električkou. A pred operáciou si ešte často zahrám online hru na mobilnom telefóne s mojimi deťmi.

„Pred operáciou si ešte často zahrám online hru na mobilnom telefóne s mojimi deťmi.“

Môže sa stať pre plastického chirurga určitý zákrok rutinou?

Kedysi som si myslel, že jedného dňa takýto stav dosiahnem, a potom budem počas operácie i po nej bez stresu. Už viem, že som sa mýlil. Pri rutinnom výkone akejkoľvek činnosti totiž hrozí riziko chýb. Zdravý stres ma núti sústrediť sa.

Vyhľadávajú Vašu kliniku aj muži? Ak áno, s akým problémom sa na Vás obracajú najčastejšie?

Áno vyhľadávajú, no je ich podstatne menej než žien. Záujem majú o operácie viečok, liposukciu, operáciu gynekomastie a aplikáciu botulotoxínu.

Vaša klinika je obľúbená pre svoju rodinnú atmosféru. Koľko ľudí zamestnávate a prečo ste sa rozhodli práve pre takýto model fungovania?

Sme malá, rodinná firma. Ja – plastický chirurg, môj otec – anestéziológ a mama za ekonomické oddelenie. Okrem toho máme niekoľko sestričiek – ja štyri a môj otec asi 8. On je totiž z nás ten pracovitejší a venuje sa aj ďalšej činnosti – hyperbarickej oxygenoterapii. Dokonca si otvoril pracovisko aj v Bratislave. Zamestnávame tiež pani upratovačku a pána údržbára. Keďže nemáme prakticky žiadnu fluktuáciu zamestnancov, tak sme asi fajn firma. Fajn model.

„Mám 98 kg, takže zo mňa bežec na čas a dlhé trate nikdy nebude. Skôr to beriem tak, že behám namiesto tabletky na vysoký tlak.“

 

Aké je to pracovať s vlastným otcom?

Je to veľká výhoda. Hlavne v tom, že jeho pracovisko je o dve poschodia nižšie než moje. Dokážeme sa preto dobre časovo zladiť.

Nie každý má to šťastie, že sa venuje práci, ktorá ho baví. Ak by to nebola plastická chirurgia, v akej oblasti by ste našli svoje uplatnenie?

To je otázka, nad ktorou premýšľam pomerne často. Zatiaľ som jednoznačnú odpoveď nenašiel. Myslím, že rozhodnutie by som dokázal spraviť až pri nejakej životnej kríze. Tak som napríklad odišiel z fakultnej nemocnice a otvoril si terajšie pracovisko. Môj otec s týmto rozhodnutím nesúhlasil. V tom čase som mal v nemocnici dobré pracovné zázemie. Dodnes som ale svoje rozhodnutie neoľutoval. Dokonca si myslím, že už aj môj otec uznal správnosť tohto rozhodnutia.

Ktorý z produktov spoločnosti Siklienka si neviete vynachváliť?

Najlepší produkt, ktorý spoločnosť Siklienka ponúka, sú spoľahlivosť a lojalita.

Je o Vás známe, že vo voľnom čase rád behávate. Do akej miery je pre plastického chirurga dôležitá dobrá kondička?

Ja kondičku až tak veľmi neriešim. Mám 98 kg, takže zo mňa bežec na čas a dlhé trate nikdy nebude. Skôr to beriem tak, že behám namiesto tabletky na vysoký tlak. Dôležitý motív je i ten, aby som sa páčil manželke.


Kde MUDr. Janka Švehlíka nájdete?

Ak patríte k ženám, ktoré preferujú menšie kliniky krásy s tak povediac rodinnejšou atmosférou, Plastická chirurgia a chirurgia ruky v Košiciach je pre vás tým pravým riešením. MUDr. Ján Švehlík poskytuje estetické a plasticko-rekonštrukčné výkony už dlhé roky a jeho klinika, ako jediná svojho druhu v Košiciach, zabezpečuje aj urýchlenie hojenia liečbou čistým kyslíkom v kyslíkovej pretlakovej komore. Viac informácií o samotnom skrášľovacom zariadení, ako i jeho personále a poskytovaných službách, nájdete na stránke www.svehlik.sk.

Prečítajte si ďalšie články

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

Pery sú od nepamäti symbolom zmyselnosti a príťažlivosti, ktorý púta pozornosť (nielen) opačného pohlavia. Vďaka nim sa môžeme vyjadriť formou úsmevu, bozku, či slova. Malé, veľké, úzke, plné, jemné, či zmyselné - názor na ideálne pery sa líši v závislosti od doby, krajiny, tradícií, vplyvu médií a od osobného vkusu. Na jednom sa však zhodneme všetci, krásne pery by mali byť predovšetkým vyživené a zdravé.