Túto mimoriadne sympatickú a vždy usmiatu odborníčku na estetickú medicínu nájdete na klinike Medicor v Poprade. Každý deň pomáha klientom tak trochu „zastaviť čas“, aby sa cítili sviežejšie, mladšie a oddýchnutejšie, to všetko so zachovaním maximálnej prirodzenosti. Rozprávali sme sa MUDr. Jankou Holešovskou o tom, čo je dôležité v starostlivosti o pleť, ako sa postupne mení odvetvie estetickej medicíny a naše vnímanie krásy a ktorým výplňovým materiálom najviac dôveruje...

Pani doktorka, pôsobíte v oblasti estetickej medicíny už vyše 15 rokov, s akou požiadavkou od vašich klientiek sa stretávate najčastejšie?

Často prichádzajú ženy a hlavne mladé dievčatá s konkrétnymi požiadavkami, napr. zväčšenie pier, odstránenie kruhov pod očami a pod., ale najčastejšie sú situácie, keď žena príde na konzultáciu a chce sa poradiť. Vtedy je najlepšie nechať, nech povie sama, v čom vidí ona najväčší problém, potom jej poviem zo svojho odborného hľadiska ja, čo a ako by som riešila a tak spoločne dospejeme k záveru a postupu, ktorý bude pre ňu najefektnejší.

MUDr. Janka Holešovská s dcérou Janinou

MUDr. Janka Holešovská s dcérou Janinou

 

A čo muži? Doba sa mení, chodia už aj muži bez problémov na estetické ošetrenia?

V minulosti boli muži možno trošku opatrnejší, ale v dnešnej dobe sa už percento ošetrených mužov výraznejšie zvyšuje. Muži väčšinou prichádzajú s požiadavkou, že chcú vyzerať oddýchnuto. V každom prípade, ako u mužov, tak aj u žien, sa snažím o prirodzenosť, o zachovanie sviežeho, mladistvého, ale stále prirodzeného vzhľadu.

 

Čo je podľa vás úplne najzákladnejšie opatrenie v starostlivosti o pleť, pokiaľ ide o anti-ageing? Také, ktoré môže každý spraviť aj doma…

V prvom rade ide o správny výber anti-ageing prípravkov na domáce ošetrenie. V dnešnej dobe je veľmi ťažké rozhodnúť sa pre správne prípravky keďže nás obklopujú často nie celkom pravdivé reklamy.

Preto si, v prvom rade, vyberám firmu a značku, kde viem, že daná firma má vlastné vývojové laboratóriá, že investuje do výskumu a to, čo prezentuje ako účinné vo svojich prípravkoch, vie aj patrične dokázať. V dnešnej dobe je moderné nakúpiť už hotové komponenty, dobre to zabaliť, dať tomu správnu reklamu a prezentovať to ako svoje „zázračné“ prípravky.

Je veľmi dôležité pristupovať ku každej pleti individuálne, dodržiavať pravidlá pre ošetrenie daného typu pleti, ale hlavne v zrelšom veku je potrebné svoju pleť „počúvať“ a dopriať jej to, čo práve potrebuje. V každom ročnom období môžeme mať pocit, že naša pleť potrebuje niečo iné. Tak napríklad v zime môže aj za mladi pôvodne mastnejšia pleť už v zrelom veku pociťovať potrebu „ťažších“ mastnejších krémov, naopak v lete sa danému typu pleti žiada niečo ľahšie, napríklad hydratačný krém. A rovnako to môžeme pociťovať pri rannom, ako aj večernom ošetrení. Ak niekto používa cez deň make-up, tam sa žiada použiť iný krém na rannú „podmake-upovú“ bázu a iný krém na večerné, výživnejšie ošetrenie. Samostatnou kapitolou je dôsledné ošetrenie okolia očí výživným krémom, obzvlášť večer. Samozrejme, aj pri domácom ošetrení je vhodné nanášanie masiek s výberom podľa veku, druhu pleti a ročného obdobia. Peeling v domácom ošetrení je vhodný hlavne v mladšom veku, po 40-tke je potrebné si vyberať peeling pre zrelšiu pleť. V neposlednom rade musíme mať na zreteli aj správnu životosprávu, pretože fajčenie, neprimerané slnenie a zlý pitný režim pleti vôbec neprospievajú.

Tím Medicor

MUDr. Janka Holešovská s partnerom a tímom kliniky Medicor


Estetická medicína zažíva obrovský boom a každým rokom počet záujemcov a klientov stúpa. Čím to je podľa Vás, že najmä ženy v dnešnej dobe čoraz viac vnímajú svoje „nedokonalosti“ a neváhajú ich hneď aj riešiť?

Súčasná doba pod vplyvom reklám a nádherných fotiek z fotoshopov vytvára mylné predstavy, že krása a dokonalosť sa rovná šťastiu a úspechu. Upravený a príjemný vzhľad je síce určitým signálom pre okolie, ale ak sa k tomu nepridruží vnútorné vyžarovanie, tak ani tie najdokonalejšie procedúry nedokážu vyčarovať ten správny esprit a aj pri našej najlepšej vôli výsledok nebude dokonalý. Preto rada pomáham klientom, ktorí sú so sebou spokojní, majú reálne predstavy a potrebujú odo mňa, ako odborníka, len trošku pomôcť k tomu, aby sa cítili sviežejšie, mladšie, oddýchnutejšie, aby sme spoločnými silami dokázali trošku zastaviť ubiehajúci čas.

 

Ako by sa mal klient pripraviť na estetický zákrok, resp. prvú konzultáciu na estetickej klinike? Stačí opísať svoje očakávania a predstavy? Čo je tým najdôležitejším aspektom vo vzťahu klient/pacient a lekár?

Myslím si, že je vhodné, ak má klient pred prvou návštevou svoje predstavy, ak vie konkretizovať problém, ktorý ho trápi. Veľmi dôležité vo vzťahu klient-lekár je dôvera. Každý klient je pre mňa dôležitým a zároveň každý klient je pre mňa výzvou. V dnešnej dobe je množstvo estetických zákrokov, množstvo možností a je dôležité vybrať pre toho ktorého klienta to najlepšie tak, aby bol spokojný. Preto si pri prvej konzultácii rada dám s klientom kávičku, porozprávam sa s ním, zaujíma ma aj jeho práca, koníčky, pretože to všetko mi dotvára obraz o danom klientovi a často aj mne pomáha správne sa rozhodnúť a navrhnúť klientovi čo najlepší postup k dosiahnutiu žiadaného výsledku.

Ak sa nejedná o jednorazové ošetrenie, napríklad o odstránenie znamienka, beriem to tak, že ak bude klient spokojný, bude sa ku mne vracať, preto spravím plán a stratégiu dlhodobejšieho ošetrenia pre zachovanie mladistvého vzhľadu.

Musím povedať, že najlepším ocenením pre náš celý tím je spokojnosť klienta. Nie je nič krajšie, ako keď príde na kontrolu po zákroku klientka, je spokojná, žiari a je šťastná. Snažíme sa všetky naše zákroky prevádzať tak, aby sme nezmenili klienta, jeho prirodzenosť, aby okolie síce zaregistrovalo, že klient vyzerá lepšie, mladšie, oddýchnutejšie, ale aby za tým neboli viditeľné zákroky.

MUDr. Janka Holesovska pri ošetrení

Ktoré ošetrenie na Vašej klinike je takým základom, ktoré by mohol absolvovať každý, kto chce vyzerať mladšie?

Starnutie prináša so sebou hlavne zmeny v štruktúre pokožky a presuny objemov v tvári v smere gravitácie. Preto je vhodné nielen odstraňovanie mimických vrások, hlavne botulotoxínom, dopĺňanie objemov, hlavne kyselinou hyalurónovou, ale snažíme sa o zlepšenie štruktúry pokožky hlavne našou najnovšou metódou – MCT/ Medicor Cell Therapy/, kde rozmnožením vlastných buniek pokožky – fibroblastov – a ich opätovným nasadením do pokožky dokážeme znovu nabudiť podkožie a vyprovokovať novotvorbu kolagénu a elastínu, ktoré sú tak dôležité pre svieži a mladistvý vzhľad pokožky.

Tieto procedúry sa nedajú navzájom zameniť, každá má svoje opodstatnenie. Samozrejme, na našej klinike ponúkame aj celý rad ďalších ošetrení- estetických a plastických, preto je na lekárovi, aby určil potrebu toho ktorého ošetrenia a následnú postupnosť.

 

Pri ošetreniach používate výplne Teosyal. V čom sú iné? Ktorý produkt ste si najviac obľúbili?

Odkedy som sa zoznámila s výrobkami spoločnosti Teoxane Laboratories, ktoré na Slovensko dováža spoločnosť Siklienka, ostávam im verná a to už bude aj viac ako 10 rokov. Vyhovuje mi hlavne to, že táto spoločnosť prináša neustále niečo nové, jej portfólio sa stále rozrastá, a preto mám možnosť aj ja ponúkať svojim klientom stále nové, ale zdôrazňujem- veľmi kvalitné prípravky.

Môžem zodpovedne povedať, že prípravky spoločnosti Teoxane Laboratories nielen dlho vydržia (stáva sa, že klient príde z iného zariadenia, kde mu bolo aplikované ani nevie čo a po troch mesiacoch nie je po výplňovom materiáli ani náznak), ale prípravky tejto spoločnosti sú aj veľmi bezpečné a pri správnej aplikácii nie sú nežiadúce účinky.

Každý klient dostáva po aplikácii potvrdenie, tzv. preukaz krásy, kde má zaznačené, čo mu bolo aplikované, v akom množstve, presný názov a šaržu prípravku. Som tej zásady, že je to v prvom rade klientovo telo, zdravie a peniaze, preto je našou povinnosťou ho presne a pravdivo informovať o absolvovaných zákrokoch a použitých materiáloch.

V poslednej dobe som si z širokej škály výplňových materiálov od spoločnosti Siklienka obľúbila tzv. dynamické materiály Teosyal RHA, ktoré sú veľmi tvarovateľné a a veľmi prirodzené hlavne pri dopĺňaní objemov, ale samozrejme aj materiály z rady Teosyal PureSense s lidokaínom sú v niektorých prípadoch nepostrádateľné. Záleží na cite a správnom určení lekára, ktorý materiál využije, mne vyhovuje, že spoločnosť Teoxane Laboratories má tých materiálov k dnešnému dňu asi 14 rôznych typov a keďže „dozrievam“ a rastiem postupne s firmou, mám ten ktorý materiál postupne dobre odskúšaný a preverený.

 

Vieme o Vás, že máte vlastného koňa a rada jazdíte. ? Ako „vypínate“ myseľ po hodinách práce na klinike?

Keď som oslavovala 50. narodeniny, dostala som peniaze na zlaté hodinky. Tie som si nekúpila, ale kúpila som si koňa, aj keď dovtedy som koňa videla tak akurát na obrázku. Môžem povedať, že to bola najlepšia investícia v mojom živote. Kôň, to je cca 600 kg pozitívnej energie, má svoju neverbalitu, preto sa s ním môžete aj celkom dobre „porozprávať“, okrem toho máte pri ňom aj celkom slušný pohyb, lebo hodinka jazdenia znamená tak cca 2 hodinky prípravných prác – od vyčistenia boxu, samotného koníka, až po „údržbu“ koňa po jazdení. Aj tak je to niečo absolútne skvelé, čo ma napĺňa, nabíja a dáva mi silu znovu sa naplno venovať a odovzdávať svojim klientom.

Janka Holešovská a Farun

Dokonalý relax podľa MUDr. Janky Holešovskej

Čo je pre Vás absolútne najdôležitejšie v pracovnom a osobnom živote?

Absolútne najdôležitejšia je moja rodina, dcéra a všetci moji blízki, môj partner a priatelia. Dôležití sú pre mňa všetci moji spolupracovníci. Nie sú to len zamestnanci, sú to všetko priatelia, na ktorých si nesmierne vážim ich lojalitu a ich profesionalitu a aj napriek tomu, že ja mám ku všetkým svojim kolegom priateľský vzťah, vedia, že aj keď som v práci veľmi prísna, nič to nemení na našom priateľstve. A tie moje vysoké nároky na seba a svoje okolie v práci sú pre dobro klienta, pretože každého klienta si nesmierne vážime, máme k nemu úctu a sme šťastní, ak je klient s našou prácou spokojný a ak sme dokázali aspoň trošku prispieť k zlepšeniu a skvalitneniu jeho života.

 

Ďakujeme za rozhovor!


 

Kto je MUDr. Jana Holešovská, MBA?

MUDr. Janka Holešovská je vedúcou lekárkou medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade. Je uznávanou certifikovanou špecialistkou v oblasti anti-ageingu, pravidelne sa zúčastňuje popredných workshopov, seminárov a medzinárodných kurzov.

Pôvodne vyštudovala všeobecné lekárstvo a pôsobila ako praktický lekár pre dospelých. Na prelome milénií absolvovala prvé odborné školenie v zahraničí zamerané na oblasť estetickej medicíny a odvtedy v nej profesionálne pôsobí. Je známa pre svoj nesmierne milý, ľudský a pozitívny prístup ku všetkým pacientom a klientom.

Prečítajte si ďalšie články

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred zväčšením pier

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred zväčšením pier

Zväčšenie pier patrí v dnešnej dobe medzi najobľúbenejšie estetické zákroky. Je rýchle, bezpečné, minimálne bolestivé a za pár minút môže vaša tvár pôsobiť krajšie, ženskejšie a zvodnejšie. Môže sa zdať, že zväčšenie pier sa stáva už skoro rutinou, podobne ako návšteva kaderníka, ale nie je to tak! Stále ide o medicínsky zákrok a treba pri ňom zohľadniť viacero faktorov, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali.

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

TEOXANE [3D] Lip: To najlepšie pre vaše pery!

Pery sú od nepamäti symbolom zmyselnosti a príťažlivosti, ktorý púta pozornosť (nielen) opačného pohlavia. Vďaka nim sa môžeme vyjadriť formou úsmevu, bozku, či slova. Malé, veľké, úzke, plné, jemné, či zmyselné - názor na ideálne pery sa líši v závislosti od doby, krajiny, tradícií, vplyvu médií a od osobného vkusu. Na jednom sa však zhodneme všetci, krásne pery by mali byť predovšetkým vyživené a zdravé.