Deti zaspali, domácnosť stíchla, nasledujúce minúty, možno hodiny, patria iba vám. Zamierite do kúpeľne, vyzlečiete si oblečenie, postavíte sa pred veľké zrkadlo a hľadíte na seba. Čo vidíte?

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho žien býva k sebe až prehnane sebakritických. Nezáleží na tom, s akými krásnymi komplimentmi vás denne zásobuje partner, alebo koľko lajkov či obdivných komentárov máte pri fotografiách na sociálnej sieti. Ten pocit, keď sme spokojné samy so sebou a vyžaruje z nás akási vnútorná spokojnosť, neprekoná nič. Napokon, poznáte to: „To, ako sa cítime, vyžarujeme i navonok.“

Jedným z období, keď ženské telo vplyvom hormonálnych zmien v organizme prechádza azda najväčšou premenou, je gravidita a následné dojčenie. Dostať sa po pôrode opäť do formy chce nejedna z nás, a väčšinou sa na predpôrodnú váhu vďaka disciplíne a dostatočnej motivácii aj dostávame. Na úpravu podaktorých telesných partií býva ale aj ten najlepší tréningový plán krátky a dosiahnuť vysnívané krivky pomôže až invazívny zákrok. To je i prípad úpravy poprsia, ktorá sa v našich končinách teší čoraz väčšiemu záujmu.

MUDr. Ján Švehlík, plastický chirurg, Košice

Kedy je ten správny čas?

Pokiaľ nad daným zákrokom uvažujete, no nedávny pôrod je ešte stále zdravotnou prekážkou, vedzte, že isté kroky možno podniknúť hneď. „Konzultáciu možno spraviť kedykoľvek. Veľké množstvo informácií viem poskytnúť pred či počas dojčenia. Samozrejme, do operácie by som netlačil. Čo sa jej načasovania týka, najmä vo vzťahu k dojčeniu, vhodný čas nastáva, keď je dojčenie ukončené a prsia sa viac nemenia. Najjednoduchšie si to predstavíte tak, že som ako “krajčír“. Keď niečo ušijem, telo by sa nemalo meniť, pretože zmena objemu môže mať vplyv na tvar operovanej časti,“ približuje odporúčaný čas pre prvú návštevu plastického chirurga MUDr. Ján Švehlík. No zároveň tvrdí: „Dôležitú rolu zohráva výkyv hmotnosti počas tehotenstva a po ňom. Veľké hmotnostné zmeny vplývajú na kvalitu kože a podkožia. Hlavne na jej pevnosť a elasticitu. To máva vplyv na presnosť operácie, pretože na pohyblivých, naťahujúcich tkanivách, je ťažké byť presný. Pri výkonoch u klientok s väčším prebytkom kože a podkožia ich vždy upozorním na možnú operáciu v druhej etape na dokorigovanie stavu. Opäť sa to dá prirovnať ku krajčírskemu remeslu. Čím menej toho viete o látke, z ktorej šijete, a čím menej je kvalitná, tým nepresnejšie šaty sú.“

Mamička Monika: „Som šťastná, že som si splnila môj malý sen a po deťoch si dala prsia zväčšiť.“

Nový vietor do života

…presne to pre podaktoré ženy znamená znovunadobnutá spokojnosť s vlastným telom. Svoje o tom vie i štvornásobná mamička Monika, ktorá o svojich pocitoch rozpráva celkom otvorene: „Prsia som si dala esteticky upraviť v 36 rokoch, a to až po všetkým mojich tehotenstvách a dojčeniach. Mám štyri detičky a po poslednom dojčení mi zostala už len veľkosť A. Túžila som po C plných prsiach. Moje implantáty sú anatomické, konkrétne NAGOR CoGel 465g s vysokým profilom, vkladané pod sval s rezom pod prsiami. Úplne ich zbožňujem. Som šťastná, že som si splnila môj malý sen a po deťoch si dala prsia zväčšiť.
Dnes už vďaka širokej ponuke implantátov na trhu nie je problém vyhovieť každej žene, ktorá zatúži po dokonalom dekolte. S týmito slovami súhlasí i MUDr. Švehlík: „Je skvelé, keď má žena konkrétnu predstavu. A myslím, že väčšinou to tak aj vďaka množstvu dostupných informácií je.“

Možno vám v tejto súvislosti napadá otázka, či je pri modelácii poprsia a náročnosti operácie ako takej dôležité, koľko tehotenstiev i dlhodobých dojčení má žena za sebou, prípadne, aký typ zákroku je z pohľadu plastického chirurga najnáročnejší. „Konzultácia býva na ujasnenie očakávaní a reálnych možností kľúčová. Jej obsah i počet závisia od konkrétnej klientky. To znamená, že ten istý zákrok môže mať trošku rozdielne konzultácie. No takmer vždy bývajú aspoň dve. Je jedno, či ide o ženu s deťmi alebo ešte bez nich. Pre mňa sú najväčšou výzvou operácie klientok, keď naraz vykonávam vloženie implantátov, modeláciu i redukciu prsníkov. Sú to v podstate tri operačné zákroky v jednom. Ak je ešte prítomná aj asymetria prsníkov, ide o čerešničku na torte,“ prezrádza MUDr. Ján Švehlík.

Ktoré sadnú vám?

Jedno je isté. Pestrá ponuka implantátov na trhu uľahčuje prácu i samotným plastickým chirurgom. Všetko závisí od toho, akú veľkosť poprsia preferujete a do akej miery mienite okolie ich novou veľkosťou upútať. Každý druh implantátu je vhodný pre iný tvar či veľkosť poprsia. Pri výbere správneho implantátu vám pomôže plastický chirurg, kľúčovú úlohu ale zohráva celková stavba ženského tela (váha, výška, šírka hrudníku). Plastickí chirurgovia disponujú obvykle v ambulancii niekoľkými vzorkami. Neváhajte si ich preto “ohmatať” a presvedčiť sa o vysokej prirodzenosti implantátov.

Výborná voľba (nielen) po dojčení:

Jednou z najznámejších a najvyhľadávanejších firiem, ktorá sa viac než štyridsať rokov venuje výrobe a skvalitňovaniu silikónových implantátov, je nepochybne GC Aesthetics. Za ten čas jej produkty prešli obrovským progresom, čoho dôkazom sú anatomicky tvarované implantáty Cogel, obľúbená voľba zo strany plastických chirurgov. Majú totiž prirodzený, vysoko kohezívny gél, podobný prirodzenému prsníkovému tkanivu, taktiež pamäťový efekt a zúžený horný okraj, ideálny (aj) pre štíhle ženy. Vďaka vysokej projekcii v dolnej časti implantátu je možné jemne pozdvihnúť poprsie aj bez dodatočnej úpravy.

Spoločnosť GC Aesthetics poskytuje na svoje implantáty jedinečný program záruky GCA Comfort Plus Warranty. Jedná sa o jeden z najkomplexnejších typov záruky na trhu. Medzi jej primárne výhody patrí doživotná výmena implantátov zdarma, ak sa vám vytvorí kapsulárna kontraktúra alebo implantát praskne. Pokiaľ budete mať problém len s jedným prsníkom, záruka zahŕňa výmenu implantátu aj na druhej strane, kde ste komplikácie nepociťovali. Takisto je možné si pri reoperácii vybrať iný tvar, profil či veľkosť implantátu. Postupom času sa totiž telo mení a implantáty, ktoré ste mali pôvodne, už neskôr nemusia vyhovovať.

Jazva nemusí byť (viac) problém

O tom, čo nasleduje bezprostredne po operácii, je rovnako dôležité hovoriť. Gro správnej pooperačnej starostlivosti spočíva vo vhodne zvolenej pooperačnej podprsenke, ktorú je dôležité nosiť niekoľko týždňov. No čo robiť s jazvami, ktoré po každom chirurgickom zákroku „zdobia“ ľudskú pokožku? Podľa toho, akú operáciu prsníkov ste absolvovali, vzniká na tele jazva rôznych rozmerov a intenzity. Nech už je vaša jazva akejkoľvek veľkosti, môže mať tendenciu k vzniku keloidu (jazvy prečnievajúcej línie rany) alebo k hypertrofii (vyvýšeniu jazvy).

Účinky potvrdené klinickými štúdiami

Aby sa jazvy mohli pekne hojiť, na ich liečbu je potrebné vytvoriť ideálne prostredie. Túto možnosť ponúka lekársky silikón. Po aplikovaní na pokožku prekrýva celú jazvu, zabezpečí potrebný prísun kyslíka a vytvorí ideálnu rovnováhu vlhkosti. Jazva tak pod tenkou vrstvou silikónu „dýcha“ a je prirodzene hydratovaná. To má za následok správnu tvorbu nového kolagénu, bezproblémovejšie, rýchlejšie hojenie a odstránenie nepríjemných pocitov pri hojení (napríklad svrbenie či „stiahnutie“ kože).

K priekopníkom vo výrobe produktov na liečbu jaziev patrí americká spoločnosť Biodermis s viac ako tridsaťročnými skúsenosťami na trhu. Tá má veľmi pestré portfólio produktov na liečbu jaziev.
Súčasťou ich ponuky sú aj špeciálne tvarované produkty, presne prispôsobené jazvám po operácii poprsia:
1. Epiderm Mastopexy: plátok na jazvu v tvare kotvy,
2. Epiderm Areopexy: plátok v tvare lízatka (jazva v oblasti prsného dvorca a zvislo dole),
3. Epiderm Areola: jazva výlučne v oblasti prsného dvorca

Všetky plátky EpiDerm sa dajú strihať na najvhodnejší rozmer podľa individuálnych potrieb a možno ich používať opakovane.

Kedy implantáty vymeniť alebo vybrať?

Aj takáto otázka sa z času na čas naskytne. „Implantát by som dočasne vybral pri výskyte infekcie v okolí implantátu. V prípade prasknutia by som bol za jeho výmenu. Pri kapsulárnej kontraktúre a ďalších komplikácií by som sa rozhodoval podľa vôle pacientky.“ Touto cestou MUDr. Švehlík apeluje na ženy, aby chodili na pravidelné preventívne kontroly s prsníkmi, v rámci ktorých si nechajú spraviť USG alebo mamografiu prsníkov. „Pokiaľ nemajú žiadny problém, implantáty by som nemenil. Keď by sa nejaké ťažkosti predsa len vyskytli a gynekológ by odporučil vybratie implantátov, respektíve výmenu, prípadne by ich chcela vybrať klientka, tak to pochopiteľne urobím. Nezávisle od času od operácie,“ dodáva na záver uznávaný odborník.

Prečítajte si ďalšie články

MUDr. Ján Švehlík: „Prepracovať sa k tomu, čo klientka od operácie očakáva, vyžaduje čas.“
08.10.2017 NA SLOVÍČKO S ...

MUDr. Ján Švehlík: „Prepracovať sa k tomu, čo klientka od operácie očakáva, vyžaduje čas.“

Motto obľúbeného doktora MUDr. Jána Švehlíka znie: Nie je podstatné ako sa k vám chirurg správa pred operáciou, ale to, ako sa k vám správa po nej alebo pri komplikáciách. V jeho prípade očividne platí, že je nielen skvelým odborníkom, ale i zamestnávateľom. Za všetko hovoria výborné pracovné výsledky, stovky spokojných pacientok a takmer nulová fluktuácia personálu na klinike. Model jej fungovania určite upúta aj vás.