Ak ste za typickú kandidátku na chirurgické zväčšenie poprsia až doposiaľ považovali playmate s výraznými črtami, opak je pravdou. Možno vás prekvapí, aké typy žien si svoje vnady v skutočnosti nechávajú vylepšiť.

Presne na túto tému sme sa porozprávali s MUDr. Imrichom Kováčom z kliniky Avelane v Nitre, ktorý pôsobí aj ako súdny znalec v oblasti plastickej chirurgie (www.znaleckovac.sk). „Augmentáciu prsníkov podstupuje rôznorodá skupina žien. Častokrát nás navštevujú aj bežne pracujúce ženy, študentky, športovkyne, mamičky po materskej a pod. Dávno prestalo platiť, že o estetické vylepšenia majú záujem iba celebrity, modelky a najbohatšie skupiny ľudí.“ Ak by sme to mali zhrnúť, bežnou adeptkou na estetickú operáciu poprsia je aktívna moderná žena, ktorá chce zlepšiť svoj vzhľad a byť spokojná s vlastným telom. Aj preto sa medzi klientkami plastických chirurgov čoraz častejšie objavujú mamičky, ktoré ukončili dojčenie a vďaka pevnému a plnšiemu poprsiu sa chcú opäť cítiť príťažlivo.

MUDr. Imrich Kováč Nitra

Stále vyhráva prirodzenosť

Tento zámer možno docieliť správnym výberom implantátov. Anatomické či okrúhle, s oboma typmi implantátov sa dá dosiahnuť na prvý pohľad prirodzený výsledok. Záleží len na vás, či sa vydáte touto cestou alebo, práve naopak, túžite pôsobiť výraznejšie a vyzývavejšie. Nezabúdajte, že ide o vaše telo, vaše rozhodnutie a od jeho správnej interpretácie plastickému chirurgovi sa bude následne odvíjať aj vaša spokojnosť.

Nech už si zvolíte akýkoľvek variant, plastickej operácii poprsia by mala predchádzať zrelá úvaha, nie spontánny nápad. Treba si uvedomiť, že toto rozhodnutie ovplyvní váš nasledujúci život a môže zo sebou priniesť ako radosť z nového výzoru, tak i zdravotné riziká. Na tie by vás mal pred zákrokom upozorniť odborník, ktorému sa zverujete do rúk.

Výber kliniky nepodceňujte

Ako si však spomedzi desiatok pracovísk a lekárov zvoliť tú najlepšiu alternatívu? Odpovedá opäť MUDr. Imrich Kováč. „V prvom rade by si ženy mali vybrať skúseného chirurga s dlhoročnou praxou, dobrými referenciami a veľkým počtom operovaných pacientiek. Samozrejmosťou sú potrebné licencie a atestácia v plastickej chirurgii. Bohužiaľ, v dnešnej dobe internetu na potencionálne klientky číhajú rôzne marketingovo-psychologické nástrahy. Toho dôsledkom býva aj pôsobenie falošných plastických chirurgov, ktorí sa vydávajú za špecialistov.“ MUDr. Kováč je ale presvedčený, že každá, rozumne zmýšľajúca žena, si dokáže porovnať úrovne kliník a pracovísk plastickej chirurgie. Ukazovateľmi kvality sú nielen prvotný prístup doktora a priestorovo-personálno-technické vybavenie, ale tiež kvalita pooperačnej starostlivosti, spôsob vedenia zdravotnej dokumentácie, až po schopnosť riešenia prípadných komplikácií. To sa následne prejavuje aj na cene zákroku.

Kvôli mužovi? Určite nie

Možno aj vy máte doma partnera, ktorý vás v odhodlaní podstúpiť zákrok podporuje viac, než by bolo vhodné. Je pravda, že podaktorí muži sa v tomto smere angažujú až príliš. Rozhodnutie podstúpiť operáciu pŕs by ale malo pochádzať z vašej hlavy. Hoci muži na konzultácie k doktorom s partnerkami chodia, do finálneho rozhodnutia vám nemajú čo hovoriť. A nielen oni, ale ani nik iný.

Prečítajte si ďalšie články

Výber veľkosti silikónových implantátov je veda. Na čo sa určite nespoliehajte?

Výber veľkosti silikónových implantátov je veda. Na čo sa určite nespoliehajte?

Diskusné fóra na internete, týkajúce sa chirurgickej úpravy poprsia, môžu byť skvelým miestom na výmenu poznatkov a skúseností žien, ktoré už podobný zákrok absolvovali alebo ho ešte len plánujú. Nie vždy sa však informácie tu spomenuté zakladajú na pravde. Najmä čo sa veľkosti silikónových implantátov týka, mali by ste sa spoľahnúť na dôveryhodnejšie zdroje, ideálne osobnú návštevu plastického chirurga.