Byť doktorom nie je iba prácou, ale aj celoživotným poslaním. Napriek pracovnej vyťaženosti sú ale i lekári predovšetkým ľudia, ktorí majú svoje radosti, každodenné starosti, dokážu sa tešiť z maličkostí a okolie neustále prekvapovať veľkými činmi. Vďaka nášmu blogu sa o expertoch na estetickú medicínu dozviete to, čo by vám v ordinácii (zrejme) neprezradili.

Náš seriál rozhovorov s odborníkmi na ženskú krásu začneme s MUDr. Milanom Očenášom z ESSUR Clinic v Banskej Bystrici, ktorý ako prvý na Slovensku vykonal korekciu očných viečok za pomoci lasera a laserovú liposukciu SmartLipo. My sme sa však zaujímali aj o veci, ktoré s plastickou chirurgiou nesúvisia.

 

Zmenili sa za dlhé roky Vašej praxe túžby a očakávania žien, čo sa skrášľovacích zákrokov týka?

Samozrejme, každá doba prináša svoje typické trendy krásy. Keď som pred viac ako 15 rokmi začínal vykonávať prvé augmentácie (zväčšenie prsníkov) priemer augmentovaných prsníkov Sloveniek, čo sa objemu implantátov týka, bol 250 cm³. Dnes je ten priemer 370 cm³, takže jasná tendencia túžby žien po väčších prsiach. Podobný trend je aj pri zväčšovaní pier. Tieto trendy nepovažujem za najšťastnejšie, keďže prinášajú značný odklon od prirodzenosti. Zdá sa však, že Slovenky si to začínajú uvedomovať a posledné obdobie kladú väčší dôraz na prirodzenosť. V dnešnej uponáhľanej dobe je jednoznačným trendom taktiež vyhľadávanie a podstupovanie miniinvazívnych zákrokov.

Siklienka - MUDr. Milan Očenáš

„Medzi zákrokmi si vždy nechávam dosť času na to, aby som sa v kľude pripravil na ďalšiu operáciu a mal čas komunikovať s klientkou. Považujem to za dôležité.“

 

Čo považujete za najväčší / prelomový objav v rámci plastickej chirurgie?

Určite prelomovým bodom bolo použitie silikónových implantátov, využitie laserovej techniky a nasledujúce desaťročia majú byť érou lipofillingu.

Do akej miery zohráva disciplína pacientky úlohu v procese zotavovania sa?

Osvojenie si pooperačných doporučení je pre konečný výsledok kľúčové. Nedodržanie disciplíny môže mať na konečný výsledok aj fatálny dopad. Napríklad pooperačné masáže sú obzvlášť dôležité po liposukciách, plastike brucha, korekcii nosa, ušníc aj operácií očných viečok. V dnešnej dobe je veľkou výhodou možnosť používania zdravotníckych pomôcok, ktoré napomáhajú rekonvalescencii a dodržiavaniu pooperačnej starostlivosti. Napríklad čelenky, elastické prádlo, podprsenky a pod.

Myslíte si, že pekní ľudia to majú v živote jednoduchšie?

Áno i nie. V každom prípade platí, že vonkajší vzhľad súvisí aj so psychickou stránkou. Pekný a vyrovnaný človek je pre okolie príťažlivý a zaujímavý. Vizuál osoby je do veľkej miery kľúčový aj v otázke profesionálneho uplatnenia.

Aký je MUDr. Milan Očenáš, keď odíde z operačnej sály?

Patrím medzi plastických chirurgov, ktorí po odchode z operačnej sály nevypnú ten ,,pomyselný vypínač“. Pokračujem ďalej a aj doma rozmýšľam nad tým, čo som cez deň operoval, čo budem operovať zajtra, neustále sledujem trendy a vylepšujem operačné postupy i taktiky. Rád zavádzam používanie nových technológií, ktoré pomáhajú operovať sofistikovanejšie. Takže v podstate sa dá povedať, že žijem chirurgiou, táto práca ma baví a napĺňa.

Siklienka - MUDr. Milan Očenáš počas operácie

„Pred každou operáciou sa snažím zablokovať okolie a dokonale sa sústrediť na to, čo idem robiť. Snažím sa dodržiavať presnú operačnú taktiku, ktorá nedáva priestor improvizácii, ktorá býva zdrojom nepresností.“

 

Prezraďte nám, čo si predstavíte ako prvé pri slovách dokonalý relax?

Slnkom zaliata lyžiarska zjazdovka, čerstvo zomletá káva Arabica alebo jesenná lesná cestička zvádzajúca na jazdu horským bicyklom. To považujem za totálny relax. To sú chvíle, kedy na chvíľu ,,vypnem“.

Máte pred náročnejším chirurgickým zákrokom zaužívaný rituál?

Špeciálny rituál nemám. Pred každou operáciou sa snažím zablokovať okolie a dokonale sa sústrediť na to, čo idem robiť. Snažím sa dodržiavať presnú operačnú taktiku, ktorá nedáva priestor improvizácii, ktorá býva zdrojom nepresností. A to si vyžaduje nielen sústredenie, ale aj perfektnú prípravu. Preto ešte skôr než začnem operovať, vždy si všetko skontrolujem.

Čo robievate ako prvé bezprostredne po operácii?

Bezprostredne po operácií komunikujem s klientkou. Skontrolujem jej stav, podám jej všetky informácie o priebehu zákroku. Pravdaže naša práca obsahuje aj istú administratívu, vždy musím napísať operačnú správu a pod. Medzi zákrokmi si vždy nechávam dosť času na to, aby som sa v kľude pripravil na ďalšiu operáciu a mal čas komunikovať s klientkou. Považujem to za dôležité.

Siklienka - MUDr. Milan Očenáš lyžovačka

“Dokonalý relax? Slnkom zaliata lyžiarska zjazdovka, čerstvo zomletá káva Arabica alebo jesenná lesná cestička zvádzajúca na jazdu horským bicyklom.”

 

Počúvate počas zákrokov hudbu? Aká je Vaša obľúbená?

Preferujem skôr kľudnú hudbu. Heavy metal alebo naopak relaxačná hudba nemusí na operatéra vplývať vhodne.

Na ktorý z produktov spoločnosti Siklienka nedáte dopustiť?

Jednoznačne na silikónové prsné implantáty renomovanej značky Nagor. Máme s nimi výborné, viac ako 10 ročné skúsenosti. Aj vďaka týmto implantátom sú naše klientky veľmi spokojné s estetickými výsledkami. Čo sa týka riešenia vrások a pleti, sú to výplne zn. Teosyal a obľúbená kozmetika značky Teoxane.

 


O MUDr. Milanovi Očenášovi

MUDr. Milan Očenáš je zakladateľom ESSUR Clinic so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá sa pod jeho vedením stala jedným z najobľúbenejších estetických centier na strednom Slovensku. Ako vôbec prvá klinika v našej krajine začala poskytovať laserovú liposukciu SmartLipo a laserovú korekciu očných viečok. ESSUR Clinic je rovnako prvou estetickou klinikou v SR, ktorá dostala certifikát kvality podľa Európskej normy STN ISO 9001. MUDr. Milan Očenáš sa stal lídrom v laserovej medicíne v Slovenskej republike, keď ako prvý vykonal blepharoplastiku za pomoci lasera a laserovú liposukciu SmartLipo. V oblasti estetickej medicíny ale dosiahol aj desiatky ďalších profesijných úspechov. Dlhoročné skúsenosti v odbore a množstvo certifikátov získaných zo vzdelávacej činnosti doma i v zahraničí iba potvrdzujú jeho status uznávaného odborníka. MUDr. Očenáš sa pravidelne zúčastňuje kongresov a workshopov, prináša do svojej praxe novodobé trendy v estetickej a plastickej chirurgii, a ponúka tak pacientom estetické ošetrenia podľa medzinárodných trendov a štandardov. Napriek množstvu pracovných povinností je MUDr. Očenáš tiež milujúcim manželom a vzorným otcom. Spolu s manželkou tvoria aj zohratý pracovný tím. Veď je to práve jeho manželka, ktorá zodpovedá za manažment a špičkové marketingové aktivity ESSUR Clinic.

Siklienka - MUDr. Milan Očenáš s dcérou

Prečítajte si ďalšie články