Augmentácia prsníkov silikónovými implantátmi už dávno nepatrí medzi tabuizované témy. Práve naopak. Estetické zákroky obdobného charakteru sú nám ženám čoraz dostupnejšie, informácií o samotnom priebehu a následnej rekonvalescencii je k dispozícii taktiež dosť. My sme však pre vás zozbierali odpovede na otázky, ktoré vás v súvislosti so zväčšovaním poprsia zaujímajú najviac. Dozviete sa tak napríklad, kedy po operácii môžete letieť lietadlom, znovu otehotnieť, mať sexuálny styk s partnerom, opaľovať sa, cvičiť a ešte ďaleko viac.

Po akej dobe po plastickej operácii môžem šoférovať?

Šoférovanie patrí v súčasnej dobe k bežným činnostiam každodenného života. Pri tejto činnosti však napíname aj prsné svaly, preto Vám odporúčame začať šoférovať po štyroch až šiestich týždňoch. Závisí to samozrejme aj od Vášho fyzického stavu.

Môžem so silikónovými implantátmi podstúpiť vyšetrenie pomocou mamografie alebo magnetickej rezonancie?

Áno. Pri vyšetrení prsníkov mamografom je potrebné Vášho röntgenológa informovať o tom, že máte implantáty. V tomto prípade sa použije nižší tlak na vykonanie vyšetrenia.

Plastická operácia a cestovanie lietadlom. Áno či nie?

Ak plánujete po operácii letieť lietadlom, mali by ste brať do úvahy fakt, že absolvovať takúto cestu sa odporúča až po 10-tich dňoch po operácii alebo minimálne po prvej kontrole.

Môžem sa po operácii opaľovať “hore bez”?

Áno, môžete. Dávajte však minimálne pol roka po operácii pozor na Vaše jazvy. Je potrebné, aby ste jazvy chránili pred UV žiarením opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.

Po akom čase po operácii môžem otehotnieť?

Tehotenstvo sprevádza v každom ženskom tele množstvo hormonálnych zmien. Prsníky vplyvom týchto zmien menia svoj tvar aj veľkosť. Preto sa všetkým ženám, ktoré majú silikónové prsníkové implantáty, odporúča otehotnieť najskôr jeden rok po zákroku. Po tejto dobe sú už prsníky zahojené. Silikónové implantáty nemajú počas tehotenstva žiadny vplyv na Vašu bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť Vášho dieťaťa.

Siklienka - plasticka operacia - 1

Môžem so silikónovými implantátmi kojiť?

Vo všeobecnosti platí, že ženy so silikónovými prsníkovými implantátmi môžu kojiť, nakoľko implantáty tejto činnosti neprekážajú. Pokiaľ nenastanú komplikácie, ktoré by poškodili prsný dvorec, mliečne žľazy alebo mliekovody, budete môcť bez problémov kojiť. O možných komplikáciách by Vás mal informovať plastický chirurg.

Kedy sa môžem opäť vrátiť k sexuálnemu životu?

Po operácii bude potrebné, aby ste na určitý čas sexuálnu aktivitu vynechali. Začať môžete opäť najskôr po troch týždňoch, všetko záleží aj od techniky a sexuálnej polohy. Dávajte však Vy aj Váš partner prvých šesť týždňov väčší pozor na prsníky.

Kedy môžem začať cvičiť? (bicykel, beh, skupinové cvičenia..)

Na stacionárnom bicykli môžete začať bicyklovať po štyroch týždňoch, ostatné aktivity ako beh, skupinové cvičenia a posilňovanie môžete vykonávať po šiestich týždňoch.

Mám si prsia po operácii krémovať špeciálnym krémom alebo olejom?

Po vybratí stehov si môžete prsia krémovať telovým mliekom, ktoré bežne používate. V drogérii alebo lekárni sa môžete informovať o krémoch, ktoré sú účinné na hĺbkovú hydratáciu pokožky.

 

Odpovede na ďalšie otázky, spojené s obdobím po operácii prsníkov, nájdete v našej brožúrke „Váš sprievodca pooperačným obdobím“. Táto brožúrka je súčasťou pooperačného balíčka, ktorý dostanete na klinike po operácii.

Siklienka - plasticka operacia 2

 

Vezmite prosím na vedomie, že odpovede majú len informatívny charakter a v prípade akýchkoľvek pochybností kontaktujte svojho plastického chirurga.

Prečítajte si ďalšie články

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Mýty a fakty o pooperačných podprsenkách 

Či už ste sa rozhodli podstúpiť augmentáciu - zväčšenie prsníkov silikónovými implantátmi alebo inú estetickú úpravu poprsia, ktorou vylepšíte svoje krivky a doprajete si pocit spokojnosti, mali by ste vedieť, že na chirurgickom stole táto zmena nekončí. K očakávaným výsledkom môžete výrazne prispieť aj sama, a to dôkladnou pooperačnou starostlivosťou, ktorá už ale máte vo svojich rukách. Určite si predtým, než sa pevne rozhodnete podstúpiť tento estetický zákrok, zistite čo najviac informácií o všetkom, čo sa operácie týka. Nie všetko, čo sa dozviete na internete, však musí byť pravda. Vo svete estetickej medicíny sa skutočne vyznáme, preto sme za vás overili najčastejšie mýty, ktoré sa spomínajú na rôznych webových stránkach a doplnili sme ich o fakty, ktoré hovoria jasne: pooperačná starostlivosť je naozaj dôležitá pre čo najlepší finálny výsledok operácie.